radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Jubileuszowa 25. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej weszła 11 sierpnia o 12.30 przed jasnogórski Szczyt.
W tym roku trud pielgrzymowania podjęło 2 tys. 580 pątników. Strudzonych pielgrzymów powitał bp Roman Pindel.
 
„W tym roku nasza pielgrzymka ma jubileusz, czyli jest to 25. Piesza Pielgrzymka z Bielska-Białej do Częstochowy. Wyruszamy co roku z naszego największego sanktuarium diecezjalnego Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie. Miesiąc temu ten kościół otrzymał tytuł Bazyliki Mniejszej, czyli wyruszamy z bazyliki do bazyliki” – powiedział ks. Józef Walusiak, kierownik pielgrzymki
 
W pielgrzymce szła jak zawsze młodzież z Katolickiego Ośrodka „Nadzieja”. „Młodzi ludzie ofiarowali swoją pielgrzymkę, jako podziękowanie i prośbę o swoją trzeźwość” – wyjaśnił ks. przewodnik. Po raz szósty w pielgrzymce bielsko-żywieckiej wędrowała grupa z Węgier – 35 osób, które na Jasnej Górze wysłuchali czytania z Ewangelii w swym ojczystym języku.
 
„Moja grupa jest bardzo dynamiczna, młoda, piękna, wspaniała, radosna, pozytywna, idziemy do Matki Bożej” – zwierzył się Michał z Oświęcimia, zaznaczając, że pielgrzymka jest naładowaniem duchowych akumulatorów na cały rok.„Bardzo dobrze się pielgrzymowało, choć trudy pielgrzymki dawały się we znaki. Teraz jest zadowolenie, jest radość, że osiągnęliśmy szczyt, do którego zmierzaliśmy” – powiedział dziennikarzom z Biura Prasowego Jasnej Góry.
 
Agata i Rafał pielgrzymowali z 14-miesięcznym synem Jeremim, najmłodszym pielgrzymem. „Z dzieckiem pielgrzymuje się wspaniale, Jeremi nie jest wymagającym pielgrzymem. Teraz czujemy ogromne wzruszenie i wdzięczność, że się udało” – dodała matka.
 
„Wiara czyni cuda, także można z takim małym dzieckiem też pielgrzymować” – podkreślił Rafał. „Chcieliśmy podziękować Matce Boskiej za ślub, za dziecko i prosić o drugie. Pogoda była bardzo dobra. Nie było za gorąco, nie było za mokro. Ludzie bardzo nam pomagali na drodze. Bardzo są życzliwi, otwarci, mają otwarte serca. Goszczą nas jak mogą, starają się nam dać jedzenie, picie, spanie, niczego nam nie brakowało” – zaznaczyli małżonkowie.
 
Maria Moc z Przyborowa ma 61 lat i pielgrzymowała po raz pierwszy: „Jak na pierwszy raz pielgrzymowało się bardzo dobrze. Nogi mnie bolały na pierwszym etapie, ale było wspaniale. Naprawdę przeżyłam wspaniałą, cudną pielgrzymkę do Matki Boskiej” – zwierza się.
 
„Przeżycia co roku inne, za każdym razem idzie się łatwiej i piękniej – opowiada Piotr Bury, który pielgrzymował z żoną Małgorzatą w grupie 9 z dekanatu istebniańskiego. „Wiele otrzymałem łask, wszystko, co się zmieniło w moim życiu na dobre, było przez Maryję. Zawierzyłem to wszystko tutaj na Jasnej Górze. Moje prośby zostały wysłuchane i teraz jestem zobowiązany, aby dziękować, a najłatwiej mi jest dziękować właśnie w pielgrzymce. Jeżeli nie jestem w stanie z Panem Bogiem bezpośrednio rozmawiać, to zawierzam wszystko Maryi” – zapewnił.
 
Zosia z grupy 9 była uczestniczką Światowych Dni Młodzieży w Krakowie: „Przeżycia niesamowite” – wspomina. „Tutaj na pielgrzymce Światowe Dni Młodzieży też miały duże znaczenie, ponieważ dzieliliśmy się z ludźmi naszymi doświadczeniami, często śpiewaliśmy także hymn. Wielbić Boga można zawsze, a Światowe Dni Młodzieży tylko nas zachęciły do tej pielgrzymki” – dodała.
 
Pątnicy na zakończenie pielgrzymki wzięli udział we Mszy św. odprawionej o na Szczycie. Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium.
 
„Jasna Góra jest nazywana często polską Kaną. Jest tak dlatego, że tu na Jasnej Górze dokonuje się przemiana, nie wody w wino jak w Kanie, ale przede wszystkim serca pielgrzyma, nieraz zawziętego, innym razem pełnego niepokoju, czy też nieporządku, przemiana w takie serce, które bije na podobieństwo serca Matki Jezusowej” – podkreślił w homilii bp Roman Pindel
 
„Jest też Jasna Góra polską Kaną, bo tu odkrywamy, jak bardzo ważna jest obecność Maryi, jak w Kanie była potrzebna, aby przyjść dyskretnie z pomocą uczestnikom uczty weselnej. Tak w Częstochowie czeka na wszystkich pielgrzymów, i tych, co pieszo, samochodem, czy autobusem, na rowerze, czy na motocyklu jakoś docierają. Czeka, aby zobaczyć nasze braki, i te które dostrzegamy, bo ktoś bliski choruje, czy nie ma pracy, ale i te, których nie wypowiadamy, bo ich nie dostrzegamy, o nich nie wiemy, bo nie dochodzi do nas nieraz nawet po latach, jaki jest najbardziej dotkliwy nieporządek, który niszczy moje życie czy moich bliskich. Jest wreszcie tutaj prawdziwa Kana, bo Ona Maryja jest pierwszą wierzącą, a my przychodząc tutaj uczymy się od Niej wiary” – stwierdził ordynariusz,
 
„Dziękujmy w czasie tej Eucharystii za tą obecność Maryi w naszym życiu, tym codziennym, w naszym domu rodzinnym, tam gdziekolwiek jesteśmy. Za tą Jej obecność w tym pielgrzymowaniu, w którym tyle razy zwracaliśmy się w modlitwie o Jej wstawiennictwo. Dziękujmy za wszystkie wysłuchane przez Nią nasze prośby, za wszystkie prośby zanoszone za nas także i w takich sprawach, których nie dostrzegamy. Dziękujmy za to, że pewnie wielu innych wyprosiło dla nas, przez Jej wstawiennictwo wiele spraw, o których możemy się domyślać lub nie domyślimy się nigdy. Uczmy się od Maryi i prośmy Ją o to, byśmy się uczyli tego posłuszeństwa wobec Słowa Bożego, wobec słowa Jezusa i wobec natchnień, które Ona wyprasza nam dla naszego życia codziennego. Dziękujmy za wszystko, co nas spotkało w czasie tego pielgrzymowania” – zachęcił bp Pindel.
 
Pątnicy pielgrzymowali pod hasłem „Miłosierdzie źródłem nadziei”. Grupy wyruszyły z: Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Andrychowa, Bielska-Białej i Oświęcimia. W zależności od miejsca wymarszu trasa liczyła od 180 do 230 km pokonywanych w czasie 5-6 dni. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 37 księży, 18 kleryków oraz 30 sióstr zakonnych. Do pieszych pielgrzymów dołączyły dwie grupy rowerowe liczące łącznie 155 osób.
 
dieceja.bielsko.pl
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

27 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

28 Kwi 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

28 Kwi 2024 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony