radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

"Boże coś Polskę przez tak liczne wieki otaczał... Mówimy o tej pieśni narodowej, patriotycznej i wolnościowej z jednego bardzo ważnego powodu. Ona ujawniaś myślenie historiozbawcze - mówił bp Roman Pindel podczas Mszy św. celebrowanej 11 listopada w intencji ojczyzny w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Biełej. 

Msza św. w aleksandrowickiej świątyni zwieńczyła tegoroczne obchody Święta Niepodległości. Wcześniej uczczono poległych za Ojczyznę żołnierzy na cmentarzu wojskowym. Z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, wojska, kombatantów, harcerzy i młodzieży bielskich szkół. Biskup Roman Pindel oraz ks. Krzysztof Cienciała - przedstawiciel wspólnoty ewangelików odmówili modlitwę za zmarłych obrońców ojczyzny. Odczytano Apel Poległych, zapalono znicze przy grobach oraz złożono wiązanki kwiatów. 

Podczas homilii w kościele św. Maksymiliana biskup przypomniał historię powstania pieśni religijno-patriotycznej "Boże coś Polskę przez tak liczne wieki" i ukazał jaj historiozbawcze spojrzenie na polską rzeczywistość. "Na czym polega to myślenie? Najpierw na tym, że wierzymy, iż to Bóg kieruje losami ludzi i narodów. Polega też na tym, że człowiek uczy się z przez patrzenie na historię, na to co Bóg czynił w historii - stwierdził zaznaczając, że nie ma w tym spojrzeniu miejsca na tani mesjanizm i zachwyt nad sobą. "Potrzebujemy tej sprawiedliwości i mądrości, jeśli przyszło nam żyć w wolności naszej Ojczyzny. Jeżeli sami możemy kształtować jej sprawy, potrzebujemy szukać rozumem i w dyskusji, ale potrzebujemy także prosić jako dar od Boga. Potrzebujemy tego, zwłaszcza gdy obejrzymy się wstecz, popatrzymy w naszą historię i zobaczymy działanie Boga w ludziach dla odzyskania niepodległości przed stu laty. I to niezależnie od ich wiary, wyznania czy poglądów politycznych i społecznych” - wzywał kaznodzieja. 

Pieśń "Boże coś Polskę przez tak liczne wieki" odśpiewali na koniec wszyscy uczestnicy patriotyczno-religijnych uroczystości w Bielsku-Białej. 

 

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Żyjemy w państwie prawa

fundusz_sprawiedliwości

To cykl audycji, w których rozmawiamy z ekspertami na temat tego, jak i gdzie szukać pomocy kiedy stajemy się ofiarami przestępstwa, jak działać kiedy jesteśmy świadkami przestępstwa, gdzie szukać pomocy, do jakich zapukać drzwi.

WIĘCEJ

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2020 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony