radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Diecezjalny etap 29. Olimpiady Teologii Katolickiej odbył się 27 lutego 2019 r. w gmachu kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej. W tym roku tematem zmagań konkursowych jest postać św. Jacka – „wzór ewangelizacji”. Troje najlepszych uczniów weźmie udział w etapie ogólnopolskim w Opolu. Najwięcej punktów zdobył uczeń I Liceum im. M. Kopernika w Bielsku-Białej, drugie zaś miejsce zajęła uczennica bielskiego LO Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, trzecie zaś – licealistka II LO im. M. Kopernika w Cieszynie.

Szczegółowe wyniki etapu diecezjalnego OTK - kkliknij TUTAJ..

W trwającym 45 minut pisemnym teście uczniowie musieli udzielić odpowiedzi na pytania sprawdzające wiedzę na temat życia św. Jacka. Diecezjalny koordynator OTK ks. Tomasz Chrzan wyjaśnił, że uczestnicy olimpiady prezentują rozszerzone wiadomości za zakresu nauczania religii, korzystając z określonych fragmentów Pisma Świętego i wskazanych lektur nt. nauczania Kościoła, ewangelizacji, świętości czy życia zakonnego.

„To chyba jedyny konkurs w Polsce, który laureatom ogólnopolskim nadaje prawo do otrzymania indeksu na kilkunastu uczelniach, na określnych kierunkach humanistycznych, nie tylko teologicznych” – dodał kapłan i przyznał, że to bardzo trudny konkurs, wymagający zaangażowania nie tylko ucznia, ale i katechety. Przypomniał, że OTK obywa się pod nadzorem MEN.

W tegorocznych diecezjalnych eliminacjach w Bielsku-Białej wzięło udział około 50 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Z najlepszymi młodymi adeptami teologii spotkał się bp Roman Pindel. Ordynariusz podkreślił, że finaliści są osobami, które najlepiej znają się na nowej ewangelizacji w wydaniu św. Jacka Odrowąża.

 

„Czasy, w których żył, były podobne do naszych. To okres pewnego zawirowania religijnego, kulturowego. To był czas napięć, sporów, gdy pojawiła się potrzeba głoszenia na nowo Ewangelii ludziom ochrzczonym, którzy choć trochę praktykowali, żywej wiary w Jezusa Chrystusa nie osiągnęli” – zauważył biskup i zachęcił młodych do tego, by rozdali wiedzę, którą zdobyli podczas przygotowań do olimpiady.

„Chodzi o to, żebyście przekuli to na własne zaangażowanie we własnych środowiskach, na wzór św. Jacka – tego, który głosił Dobrą Nowinę w zawirowanym świecie.

Na pamiątkę udziału w diecezjalnej edycji konkursu każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz książkę.

Tegoroczna edycja teologicznej olimpiady została opracowana przez diecezję opolską. 

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony