radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Opłatkowe spotkanie w bielskiej kurii, na które przybyli m.in. rektorzy, kanclerze, profesorowie i wykładowcy z uczelni wyższych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej oraz teologowie z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odbyło się 22 stycznia 2019 r. Z biskupami wspólnie modlili się naukowcy z terenu diecezji bielsko-żywieckiej, pracujący w różnych ośrodkach naukowych w Polsce.

Życzenia w imieniu naukowców wypowiedział dr hab. Marek Bernacki, prof. ATH. Słowa życzeń skierował także biskup senior Kościoła luterańskiego Paweł Anweiler.

Eucharystii w kurialnej kaplicy przewodniczył i kazanie wygłosił bp Roman Pindel. Liturgię koncelebrowali bp Piotr Greger i rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak oraz kapłani związani z uczelniami w Krakowie, Katowicach i Bielsku-Białej.

W homilii biskup nawiązał do odpowiedzi, jakiej udzielił dziennikarzom po niedawnym Maratonie Biblijnym, gdy zapytany, co łączy wszystkie wyznania chrześcijańskie, odpowiedział, że „Jezus Chrystus”. „Ta odpowiedź może być modelowana i rozwijana, bo idzie nie tylko o osobę Jezusa, Syna Bożego i Zbawiciela, ale także o Jego śmierć na krzyżu, za grzechy całego świata, i o Jego zmartwychwstanie dla ukazania Jego zwycięstwa nad śmiercią, grzechem i szatanem” – dodał duchowny, zwracając uwagę na przeżywany po raz kolejny „tydzień wzmożonych modlitw o dar jedności dla podzielonych wyznawców Chrystusa”.

Rozważając fragment przeczytanej Ewangelii, biskup zauważył, że Jezus nie wchodzi w polemikę pomiędzy uczonymi o tym, kiedy to człowiek przekracza Prawo. „Zamiast tego wspomina przekroczenie Prawa dotyczącego funkcjonowania świątyni, jednak usprawiedliwionego, jakbyśmy powiedzieli wyższą koniecznością. Ważne dla nas, że przywołuje zasadę, która przydaje się dla wielu okoliczności: To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu”– dodał duchowny, przytaczając słowa papieża Leona XIII o tym, że „państwo jest dla obywatela, a nie obywatel dla państwa”.

„Wszystkie te i podobne zdania wskazują na Bożą zasadę, zapisaną już na pierwszych stronach Biblii: czyńcie sobie ziemię poddaną, dlatego, że człowiek jest według Boga na Jego obraz i podobieństwo. W konsekwencji to człowiek jest miarą wszystkich rzeczy, albo medialnie: w całym świecie stworzonym to człowiek jest pierwszym po Bogu” – zaznaczył, wskazując, jak ważne jest wezwanie do jedności wszystkich dzieci Bożych, nie tylko wyznawców Chrystusa, „ale także i takich, którzy nie wiedzą, że Bóg pragnie, byśmy żyli jak dzieci Boga, jak bracia i siostry”.

Podczas liturgii oraz po niej wystąpił Chór św. Józefa z Zabrzega.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

27 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

28 Kwi 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

28 Kwi 2024 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony