radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

„Nasze niepowodzenia w czasie modlitwy to nie jest coś nowego, bo to samo doświadczenie przeżywali apostołowie” – zwrócił uwagę bp Piotr Greger, który przewodniczył 23 września sumie odpustowej w parafii pw. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Podczas liturgii wierni modlili się w intencji pacjentów, lekarzy, pracowników i współpracowników Beskidzkiego Centrum Onkologii im. Jana Pawła II.

W homilii biskup zauważył, że wiara w Bożą Opatrzność wyraża się bardzo konkretnie – poprzez praktykę modlitwy. Polega to, jak wyjaśnił, na zawierzeniu Bogu swojego życia, spraw dnia codziennego, a zwłaszcza trudnych momentów. Przywołał jednocześnie słowa św. Jakuba zarzucające współczesnym apostołowi, że prowadzą walki i kłótnie, gdyż się nie modlą. „Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz” – zacytował duchowny słowa z Listu Jakubowego (Jk 4, 2b-3) i zapewnił, że niepowodzenia w czasie modlitwy, jakie może dziś doświadczać każdy wierzący, to nie jest coś nowego. „To samo doświadczenie przeżywali apostołowie i prosili, by Jezus nauczył ich modlić” – przypomniał.

„Modlitwa jest ze swojej natury dialogiem, rozmową. A jak jest w rzeczywistości? Czy nie jest to raczej monolog, gdzie inicjatywa jest po naszej stronie? Dialog wymaga umiejętności słuchania” – zastanawiał się biskup.

Według duchownego, „modlitwy uczyć się można tylko na modlitwie. „Modlitwa jest sprawnością, którą się zdobywa na kolanach; jest umiejętnością, którą można zdobyć poprzez regularne trwanie przed Bogiem. Modlitwa jest sztuką, którą trzeba się uczyć przez całe życie” – zaznaczył, przywołując słowa świętego Jana Pawła II z encykliki „Ecclesia de Eucharistia”.

Uroczystości w bialskiej świątyni zakończyła adoracja przed Najświętszym Sakramentem. Tego dnia wierni modlili się także przez wstawiennictwo św. o. Pio. Po liturgii mogli indywidualnie uczcić relikwie tego popularnego świętego.

Kościół Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej należy do najpiękniejszych świątyń na Podbeskidziu. Świątynia, będąca zabytkiem architektury późnobarokowej, została zbudowana w latach 1760-69, zaś ostatecznie poświęcona w 1792 r.

diecezja.bielsko.pl

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony