radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

- Na górze Jezus toczył walkę z szatanem, na górze nauczał, na górze przemienił się wobec Apostołów, z Góry Oliwnej wstąpił do nieba - widzimy jak ważne miejsce stanowią góry - mówił na Hali Rycerzowej ks. Piotr Rutkowski, podczas 6. Ewangelizacji w Beskidach.

Po raz przedostatni żywieckie wspólnoty ewangelizacyjne zaprosiły na górskie spotkanie 6. Ewangelizacji w Beskidach (EwB). Tym razem wspólnota "Damaszek" z Żywca-Sporysza, wraz z ks. Adrianem Trzopkiem, zaprosiła na Halę Rycerzową (linki, pod którymi można znaleźć galerie zdjęć i relacje na s. 2, TUTAJ). Tu w samo południe ks. Adrian, wraz z ks. Piotrem Rutkowskim - pochodzącym z Żywca księdzem archidiecezji częstochowskiej - sprawował Mszę św., która jest głównym wydarzeniem sobotnich, beskidzkich głoszeń Słowa Bożego.

- Skąd pochodzi nazwa Rycerzowa? Jest związana z nazwą miejscowości Rycerka - a ta pewnie ma coś wspólnego z rycerzami - rozpoczął spotkanie ks. A. Trzopek. - Pewnie niejeden z nas chciał być rycerzem, kiedy był dzieckiem. I tak się składa, że w dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus mówi o dzieciach - że je bardzo kocha, błogosławi i gromadzi je - więc poczujmy się, jak te dzieci na Rycerzowej: z naszymi ambitnymi celami, planami i powierzmy je ufnie Chrystusowi, prosząc Go o błogosławieństwo. Jesteśmy bliżej Niego nie przez to, że jesteśmy bliżej nieba fizycznie, ale przez to, że jesteśmy na Mszy św., podczas której On jest szczególnie obecny.
W tym roku bohaterami kolejnych spotkań są biblijni "Ludzie gór". Tego dnia był nim największy z proroków - Jezus Chrystus. Tradycyjnie już Mszę św. poprzedziła medytacja biblijna, poświęcona przewodnikowi spotkania, przygotowana przez o. Bogdana Kocańdę OFMConv. z Rychwałdu. Dziś jej przedmiotem były słowa z Ewangelii św. Mateusza o przemienieniu Jezusa: Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!». Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli. A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: «Wstańcie, nie lękajcie się!». - Bóg Ojciec wskazuje Apostołom kim jest Jezus. W jaki sposób mam słuchać Syna Bożego w codzienności mojego życia? -Na to pytanie odpowiadali sobie zgromadzeni.
Podczas kazania ks. P. Rutkowski powiązał głoszenie Dobrej Nowiny na beskidzkich szczytach ze znaczeniem gór w historii ludzi Starego i Nowego Testamentu. Nadmienił, że w tekstach Pisma św. góry i pagórki pojawiają się około 500 razy, jako symbol duchowy. - Góry zawsze były symbolem spotkania z Bogiem - mówił ks. Piotr, przywołując przykłady z Nowego Testamentu związane z Jezusem, m.in. Górę Błogosławieństw, kiedy Jezus mówił tłumom kim są ludzie szczęśliwi, wymieniając ich kolejno: ubodzy w duchu, którzy płaczą, cisi, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, miłosierni, czystego serca, którzy wprowadzają pokój, którzy cierpią prześladowania dla sprawiedliwości.
- Zauważmy, że te teksty są niezwykle aktualne - mówił duszpasterz, odwołując się również do słów Ewangelii: Jeśli się nie staniecie jak dzieci nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. - Tu chodzi o taką dziecięcą ufność: wierzę, że Pan jest obecny, że podążam ku Niemu, aby się z Nim kiedyś zjednoczyć - mówił duszpasterz, dodając: - Na górze Jezus toczył walkę z szatanem, na górze nauczał, na górze przemienił się wobec Apostołów, z Góry Oliwnej wstąpił do nieba - widzimy jak ważne miejsce stanowią góry i dziękujmy Panu Bogu że możemy tutaj żyć, mieszkać, pracować i dzielić się tym, co posiadamy. Przeżywając tę Eucharystię, bądźmy niosącymi Chrystusa tym, którzy zostali w dolinach, bo przez tę Mszę św. stajemy się szczególnie napełnieni mocą.
a zakończenie Mszy św. jak co tydzień, jej uczestnicy modlili się z wyciągniętym rękami o błogosławieństwo dla mieszkańców czterech stroń świata.
W tym roku po raz pierwszy uczestniczką kolejnych ewangelizacyjnych spotkań w Beskidach jest Mieczysława Lach z Ujsoł. Dziś przyszła ze swoimi najbliższymi: córką Magdaleną Graber, jej mężem Markiem, ich synami: Janem, Mateuszem i Łukaszem, kuzynką chłopców Weroniką Marek z Sosnowca i kolegą Filipem Majkowskim z Solówki. Chłopcy cieszą się, że się fajnie szło do góry, że mama przygotowała takie pyszne kanapki z szynką, które na dole nigdy aż tak nie smakowały.

- Nie byłam tylko na pierwszej górze, na Łosku - mówi pani Mieczysława. Młodszemu pokoleniu udało się być wcześniej na Stożku. - Nie mogę się tych sobót doczekać - jestem po raz pierwszy na EwB i już na pewno nie odpuszczę! Jest wspaniale. Ludzie są dla siebie niezwykle życzliwi, otwarci. Nie znamy się, a każdy się wita, dzieli uśmiechem, rozmawia. Mamy wielką radość, kiedy spotykamy tych, których już widzieliśmy na innym szczycie.

- Pociąga nas atmosfera spotkań, otwartość ludzi i szczególna bliskość Boga w górach, na Eucharystii - dodaje Marek. - Co tydzień masz szansę poznać nowe osoby, każdy chętnie rozmawia - dzielimy podobne wartości, umacniamy się w tym, w co wierzymy i ufam - stajemy się świadectwem dla tych, którzy być może znaleźli się tu przypadkiem.
W ciągu czterech lat ewangelizacyjnych spotkań, w górach poznali się i zaprzyjaźnili mieszkańcy rożnych miejscowości naszej diecezji: Barbara i Stanisław Gluza z Żywca-Zabłocia, Jadwiga i Józef Lorancowie oraz Józefa i Marian Machajowie z Łodygowic, a także Franciszek Kocierz z Rycerki Górnej.

- Tak na dobre połączyła nas wędrówka na Groń Jana Pawła II - mówią. - Chcemy tu razem być, razem przeżywać Mszę św. Połączyło nas słuchanie Słowa Bożego, teraz mamy nadzieję, że uda się nam spotykać częściej także w ciągu roku. Dobrze jest być wśród ludzi, którzy podobnie wierzą, dla których podobne sprawy są najważniejsze.
Z oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana od pierwszej EwB przyjeżdża grupa z parafialnego kręgu biblijnego. Na Rycerzową razem wędrowali po raz kolejny: Jarosław Dejko, Barbara Scherer, Beata Wilkosz, Ewa Mitoraj, Wojciech Frysztacki, Piotr Bibrzycki i Grażyna Kiełkowska. - To nasz czwarty szczyt w tym roku - mówi Jarek. - To super akcja: z pożytkiem dla ciała i dla ducha. Umacniamy się z roku na rok tym, że jest tylu młodych ludzi, tyle rodzin z maluchami - Duch Święty działa. Wszyscy razem podejmujemy ten trud wychodzenia na górę, uwielbiamy Pana Boga, razem cieszymy się tą łaską, którą otrzymujemy.

- Dla mnie to jest takie chwalenie Pana Boga w drodze - dodaje Basia. - Jakiś czas temu Pan Bóg mnie zaprosił do tego i tu mam ku temu szczególną okazję. Obecność tylu ludzi na szczytach w każdą sobotę - to jest świadectwo. Łączy nas jedność, taka Boża jedność i solidarność. A Pan powiedział żebyśmy byli jedno - to jest tego obraz. Przekazujemy sobie dobre słowo, życzliwy uśmiech, jeden drugiemu daje dobro, więc każdy jest obdarowany i każdy jest darczyńcą, dawcą tego dobra.

- W sobotę ładujemy akumulator na cały tydzień - mówi Wojtek. - W tych ludziach jest tyle mocy Ducha, tyle Bożej energii, że nie sposób nie dziękować za prawdziwą łaskę bycia chrześcijaninem…
Za tydzień – finałowe spotkanie 6. EwB - na Wielkiej Raczy. A jeszcze w poniedziałek - nawiązujący do dzisiejszego spotkania Wieczór Chwały pod namiotem u franciszkanów w Rychwałdzie (po Mszy św. o 18.00) - dla wszystkich, a szczególnie dla tych, którzy z różnych względów nie mogli być na Rycerzowej.

Zobacz galerię zdjęć TUTAJ.

bielsko.gosc.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

27 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

28 Kwi 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

28 Kwi 2024 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony