radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Bp Roman Pindel modlił sie za wiernych, zyjących nad Sołą i Koszarawą.

Niech wyniesienie na ołtarze pierwszego syna Żywiecczyzny, bł. Michała Tomaszka, będzie zapowiedzią kolejnych świętych i świadków wiary z tej ziemi – życzył bp Roman Pindel, który 22 czerwca w żywieckiej konkatedrze, w ramach uroczystości jubileuszowych 750-lecia Żywca, sprawował Mszę św. w intencji mieszkańców miasta nad Sołą i Koszarawą. Podczas liturgii modlono się także za duszę księcia Karola Stefana Habsburga, syna ostatnich właścicieli dóbr żywieckich – zmarłego 20 czerwca br. w Sztokholmie w wieku 96 lat.

W homilii bp Pindel przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane 22 maja 1995 podczas wizyty w diecezji bielsko-żywieckiej, gdy papież w obliczu postępujących tendencji, związanych z laicyzacją społeczeństwa polskiego, wskazywał na konkretne lekarstwo: świadectwo o Chrystusie, posłuszeństwo Duchowi Świętemu i budowanie Kościoła.

„Niech według tego myślenia rodziny Żywca, żyjące zgodnie z prawem Bożym, wydają świętych, a wyniesienie na ołtarze pierwszego syna Żywiecczyzny, bł. Michała Tomaszka, będzie zapowiedzią kolejnych świętych i świadków wiary – spośród elit Żywca, wychowanków miejscowych szkół, pod okiem dobrych nauczycieli, z młodzieży i dzieci” – życzył biskup i zapewnił, że zachowywanie prawa Bożego i pielęgnowanie takich wartości, jak sprawiedliwość, uczciwość, pracowitość, poszanowanie cudzej własności, prawdomówność i troska o miłość w rodzinie, może przynieść mieszkańcom Żywca prawdziwą pomyślność.

„Jeżeli miasto żyje według dekalogu i Ewangelii, wtedy to Bóg zamieszkuje wśród ludzi, i to bardziej efektywnie, bardziej płodnie oraz widocznie niż w najbardziej okazałej świątyni” – powiedział kaznodzieja i za Janem Pawłem II, który 23 lata temu życzył Bielsku-Białej, by nie zabrakło w nim nigdy miejsca dla Chrystusa, wyjaśnił, że prawdziwym „miejscem dla Chrystusa” są ludzkie serca.

Nawiązując do czytań dnia, w szczególności do fragmentu Ewangelii Mateuszowej (Mt 6, 19-23), w którym Jezus poucza, by nie gromadzić sobie skarbów na ziemi, lecz w niebie, bp Pindel zaznaczył, że dobra materialne nie mogą być wyznacznikami nieprzemijających wartości.

„Niech według słów Ewangelii mieszkańcy tego grodu mają zawsze prawe sumienie i pielęgnują ewangeliczne wartości. Niech bardziej cenią sobie, kim są jako ludzie, obywatele i wyznawcy Chrystusa, niż to, ile posiadają, jakie miejsce zajmują w rankingach czy w pozycji społecznej” – dodał ordynariusz i ponownie przywołał słowa Jana Pawła II z 22 maja 1995 roku, gdy na samym początku istnienia diecezji bielsko-żywieckiej Ojciec Święty życzył jej pasterzowi, bp. Tadeuszowi Rakoczemu, aby „ta nowa wspólnota diecezjalna rozwijała się, czerpiąc ze wszystkich zasobów mocy duchowych, które tutaj nagromadziły się przez stulecia”.

Zdaniem bp. Pindla, porównanie przez papieża Żywiecczyzny do rezerwuaru sił duchowych nie było przypadkowe. Przypomniał zarazem, iż podobne sformułowanie papież Polak wypowiedział także pod adresem Kalwarii Zebrzydowskiej.

„Niech wspaniałe bogactwo ducha, którego jesteście spadkobiercami, przyczyni się do rozwoju waszego i waszych dzieci” – podkreślił biskup, który wcześniej cytował także słowa wójta żywieckiego z XVII wieku, Andrzeja Komonieckiego.

W Mszy św. uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz Żywca, z burmistrzem Antonim Szlagorem, samorządowcy, parlamentarzyści, reprezentanci szkół i instytucji żywieckich. Zaśpiewał parafialny Chór „Lutnia”. Obecna była Asysta Żywiecka, kultywująca tradycję konserwowania i noszenia mieszczańskich strojów żywieckich.

Podczas koncelebrowanej liturgii ks. Grzegorz Gruszecki, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Żywcu, wezwał do modlitwy za zmarłego w środę księcia Karola Stefana Habsburga, syna ostatnich właścicieli dóbr żywieckich.

„Tu w Żywcu żył, tu służył, tu się wychowywał, jest honorowym obywatelem tego miasta. Jeden z ostatnich żyjących żołnierzy gen. Maczka. Dobre drzewo rodzi dobre owoce. Iluż dobrych obywateli to miasto wydało. Modlimy się, aby ta historia ciągle trwała” – podkreślił kapłan.

Karol Stefan Habsburg, urodzony 29 października 1921 r. w Balicach koło Krakowa, był synem arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i jego żony, szwedzkiej księżnej Alicji Ankarcrony. Dzieciństwo spędził w Żywcu. Wychowywał się wraz z rodzeństwem: Renatą, Krystyną oraz przyrodnim bratem Kazimierzem Badenim – późniejszym, o. Joachimem, charyzmatycznym dominikaninem, który zmarł w marcu 2010 roku.

Żywieccy Habsburgowie są Polakami. Rodzina jest blisko spokrewniona z dynastią habsbursko-lotaryńską, w tym z cesarzem Austrii Franciszkiem Józefem I. Mają wspólnego przodka, cesarza Leopolda II.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

27 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

28 Kwi 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

28 Kwi 2024 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony