Zakończyła się 6. piesza pielgrzymka do Łagiewnik.

Do sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach dotarli 3 maja uczestnicy VI pieszej bielsko-żywieckiej pielgrzymki diecezjalnej, która wyruszyła ze stolicy Podbeskidzia 30 kwietnia. W wędrówce pątniczym szlakiem, liczącym około stu kilometrów, udział wzięło prawie 1800 osób. W tej jedynej tego typu diecezjalnej inicjatywie w dziejach łagiewnickiego sanktuarium Bożego Miłosierdzia pielgrzymi szli pod hasłem „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu”.

W drodze do sanktuarium Bożego Miłosierdzia pątnicy nawiedzili sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach. W południe bp Piotr Greger wraz z ks. dr. Dariuszem Guziakiem z sanktuarium powitali pielgrzymujących diecezjan na progach świątyni na Białych Morzach.

Wspólnie z grupami diecezjan, którzy dojechali autokarami i prywatnymi samochodami, modlono się w sanktuarium słowami nabożeństwa do świętego papieża Polaka. Wzywano wstawiennictwa świętego papieża w intencjach powierzonym pielgrzymom. Na koniec odśpiewano Litanię do św. Jana Pawła. W modlitwach pamiętano o dzieciach pierwszokomunijnych i maturzystach.

Główny przewodnik pielgrzymki ks. Mikołaj Szczygieł odczytał intencje modlitewne, wśród których były między innymi prośby o pomoc w walce z nałogiem czy o uzdrowienie z choroby nowotworowej.

Po udzieleniu zebranym błogosławieństwa relikwiami św. Jana Pawła II, bp Greger z rozśpiewanymi i zaopatrzonymi w biało-czerwone flagi pątnikami przeszedł do pobliskiego sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie uczczono relikwie św. siostry Faustyny. Przy wejściu do łagiewnickiego klasztoru oraz kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny. Pielgrzymów powitał ks. Franciszek Ślusarczyk, kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz s. Koleta ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Każdy z pątników trwał przez chwilę w modlitewnym skupieniu przed otoczonym licznymi wotami, cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego, pędzla Adolfa Hyły, znajdującym się w kaplicy klasztornej. Wielu prosiło o potrzebne łaski oraz dziękowało za dotychczasową opiekę Bożą.

Podczas trzydniowej pielgrzymki piesi pątnicy, wśród których przeważali młodzi i bardzo młodzi ludzie, słuchali konferencji poświęconych tematowi powołania, modlili się słowami koronki do Bożego miłosierdzia oraz na różańcu, śpiewali i brali udział w koncertach ewangelizacyjnych.

Pielgrzymce z Bielska-Białej do Łagiewnik towarzyszyła kolejna edycja „Sztafety Miłosierdzia”, w której wzięli udział pielgrzymi-biegacze. Niemal cały dystans pielgrzymki szesnaścioro maratończyków pokonało biegiem w ciągu około ośmiu godzin. O północy ze środy na czwartek wyruszyli z sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Hałcnowie. Biegli na zmianę, odpoczywając w towarzyszących im samochodach.

Była to już 5. „Sztafeta Miłosierdzia”. Biegacze-amatorzy starają się w ten sposób wzbudzić zainteresowanie działalnością hospicjum oraz różnymi formami wolontariatu na rzecz bielskiego hospicjum stacjonarnego.

O tym, że powołanie nie jest własnym pomysłem na życie, lecz jego istota polega na odkrywaniu modelu życia przygotowanego przez Tego, który powołuje przypomniał 3 maja bp Piotr Greger w homilii podczas Eucharystii w sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach. Liturgia pod przewodnictwem bielsko-żywieckiego biskupa pomocniczego była kulminacyjnym momentem VI pieszej pielgrzymki bielsko-żywieckiej do łagiewnickiego sanktuarium Miłosierdzia Bożego, która odbywała się od 30 kwietnia.

Udział w pielgrzymce wzięło około 1,8 tys. osób – wiernych świeckich, kapłanów, kleryków i sióstr zakonnych. Wędrówka przebiegała pod hasłem „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu”. Właśnie do tego zdania, zapisanego przez św. Pawła w Liście – adresowanym do gminy chrześcijańskiej w Koryncie – odwołał się bp Greger w homilii. Duchowny przypomniał, że Maryja, jako „Matka miłosierdzia”, uczy, jak odkrywać dar powołania, a następnie co robić, aby na drodze powołania wytrwać do końca.

„Maryja pokazuje nam dziś, że potrafi stać pod Krzyżem, ponieważ w miejscu, w którym – myśląc po ludzku – najtrudniej to uczynić, nie tylko uznaje mesjańskie zadanie Syna, ale przez swoją matczyną obecność dodaje Mu odwagi i zachęca do wykonania swojej misji do końca. Maryja staje pod Krzyżem jako Matka, ale również jako dojrzała Uczennica” – podkreślił biskup.

„Zadziwia nas, a może nawet onieśmiela, subtelna dyskrecja Maryi, która potrafi zachować stosowny dystans do Syna i Jego tajemnicy, szczególnie w samym sercu tej Godziny. Jako dojrzała Uczennica ma świadomość, że miejscem ucznia jest stać za Chrystusem, być przy Nim obecnym, co też czyni aż do końca” – dodał, zwracając uwagę na milczenie Maryi pod Krzyżem.

Jak podkreślił kaznodzieja, Maryja uczy człowieka przyjęcia i akceptacji Bożego pomysłu na nasze życie. „Kształtuje w nas umiejętność poprawnego, całościowego spojrzenia na dar powołania. Przekonuje jak żyć, aby obecność krzyża w okresie realizacji powołania nie była pretekstem do zejścia z drogi wyznaczonej przez Ewangelię. Swoim zachowaniem uczy, że pod krzyżem Jezusa człowiek doznaje duchowego umocnienia; to tam nabiera sił potrzebnych do tego, aby na drodze powołania wytrwać” – wyjaśnił biskup.

Hieraracha wezwał do modlitwy w intencjach Ojczyzny i wszystkich rodaków, którzy żyją w kraju i poza jego granicami. „Matko miłosierdzia, ucz nas odważnie kroczyć drogami zawierzenia, prowadź bezpiecznie do Jezusa, naszego Pana i Odkupiciela” – modlił się.

Bp Greger pod koniec liturgii przytoczył całą modlitwę zawierzenia Bożemu Miłosierdziu, wypowiedzianą przez św. Jana Pawła II w 2002 roku.

Ostatniego dnia pielgrzymki w sanktuarium św. Jana Pawła II bp Greger powitał zmęczonych, ale szczęśliwych pielgrzymujących diecezjan. W Centrum na Białych Morzach odmówiono Litanię ku czci św. Jana Pawła II oraz modlono się za jego wstawiennictwem w intencjach powierzonych pielgrzymom.

Z pątnikami biskup przeszedł do pobliskiego sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Po Koronce o godzinie 15. 00. sprawował w łagiewnickiej bazylice Eucharystię. Przy ołtarzu modlili się m.in kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. Franciszek Ślusarczyk i kilkudziesięciu księży diecezjalnych.

diecezja.bielsko.pl

Nasze audycje

Krąg biblijny

Żywieckie portrety

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony