Wydarzeniami 2017 roku, które wywarły największy wpływ na życie diecezji bielsko-żywieckiej, były jubileusz ćwierćwiecza istnienia diecezji, stulecie objawień w Fatimie, akcja ewangelizacyjna Różaniec do Granic, powołanie Nagrody św. Maksymiliana, a także coraz bardziej popularne w podbeskidzkich parafiach kursy Alpha – ocenił bp Roman Pindel. Podsumowania wydarzeń, które zostawiły w minionym roku szczególne piętno na Kościele bielsko-żywieckim, biskup dokonał podczas noworocznej audycji na antenie diecezjalnego radia „Anioł Beskidów”.
 
Zdaniem ordynariusza, w rozciągniętych na cały rok uroczystościach jubileuszowych, związanych z 25. rocznicą powstania diecezji, na szczególne wyróżnienia zasługuje akt zawierzenia całej diecezji Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, który dokonał się 13 maja w bielskiej parafii na Obszarach, w ramach uroczystości 100. rocznicy Objawień Fatimskich.
 
„Osobiście przykładam do tego aktu religijnego wielką wagę. Tak jak do każdego aktu zawierzenia, w którym człowiek wchodzi z gotowością, z oddaniem, powierzając się Bogu. Było to dla mnie bardzo ważne: powierzenie spraw trudnych i dobrych Matce Bożej” – zaznaczył biskup w rozmowie, wyrażając pragnienie, by ten akt zawierzenia został pogłębiony przez osobiste zawierzenie Maryi każdego człowieka.
 
Hierarcha ocenił bardzo dobrze pod względem organizacyjnym i frekwencyjnym akcję „Różaniec do granic”. W ramach tego przedsięwzięcia na terenie beskidzkiej diecezji prawie 20 tys. osób modliło się w 26 kościołach stacyjnych i w specjalnych strefach modlitwy w pobliżu 140-kilometrowego odcinka granicznego ze Słowacją i Czechami. Modlono się w świątyniach, na rynkach miast, na przejściach granicznych, w górach i w powietrzu.
 
„Mieliśmy bardzo wielu gości z całej Polski, z odległych diecezji, nie mówiąc już o ogromnych rzeszach pielgrzymów z sąsiadującej z nami diecezji katowickiej. Wymowne było czuwanie modlitewne na rynku cieszyńskim, kilkaset metrów od granicznej rzeki. Cała ta akcja, jeżeli ją odczytywać w kategoriach religijnych, jest potrzebną modlitwą, w której ludzie wspólnie manifestują zaufanie do Boga” – dodał, dziękując księżom i parafiom, na których spoczywał główny ciężar organizacji przedsięwzięcia.
 
Ordynariusz bardzo pozytywnie odniósł się do organizowanych coraz częściej w parafiach podbeskidzkich kursów „Alpha”. „Jeżeli kurs ten jest narzędziem do głoszenia Ewangelii, zazwyczaj bardzo przyjazny i odbywający się poza pomieszczeniami kościelnymi, jeżeli jest zakorzeniony w Kościele i na końcu jego uczestnik otrzymuje wyraźny sygnał zaproszenia od konkretnych przedstawicieli ludzi Kościoła, to przynosi piękne owoce. Dobrze, jeśli jest prowadzony w imieniu wspólnoty założonej przez Jezusa Chrystusa, w której jest słowo Boże, są sakramenty” – zauważył duchowny, wspominając szczególnie mocno czerwcowe spotkanie z uczestnikami wspólnot Alpha w Inwałdzie.
 
15 czerwca 2017 roku na terenie parafii w Inwałdzie około 800 członków wspólnot Alpha, wywodzących się z Franciszkańskiego Domu Rekolekcyjnego przy sanktuarium Matki Bożej w Rychwałdzie, wspólnie z biskupem wielbiło Boga i dziękowało za Jego obecność i pomoc w przezwyciężaniu trudów codziennego życia.
 
diecezja.bielsko.pl

Nasze audycje

Krąg biblijny

Żywieckie portrety

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony