Wolontariusze bielskiego stowarzyszenia z lek. med. Anną Byrczek na czele, zostali uhonorowani nagrodą prezydenta Andrzeja Dudy - "Dla Dobra Wspólnego".

Bielskie domowe Hospicjum św. Kamila, a także lubelski wychowawca młodzieży Jacek Robert Bury i Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES w Katowicach, zostali laureatami drugiej edycji nagrody Prezydenta RP "Dla Dobra Wspólnego". Andrzej Duda wręczył nagrody dziś w Pałacu Prezydenckim.

Wyróżniona wspólnota hospicyjna z Bielska-Białej, której inicjatorką i szefową od 25 lat jest lek. med. Anna Byrczek, otrzymała nagrodę w kategorii "Dzieło - przedsięwzięcie, projekt", Jacek Robert Bury - w kategorii "Człowiek - lider" , a stowarzyszenie SPES - "Instytucja - organizacja".

Wyróżnienie jest promocją postaw, działań i projektów obywatelskich na rzecz dobra wspólnego. Ma honorować szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską.

- Wyróżnienie nas bardzo cieszy - mówi doktor Anna Byrczek. - To przede wszystkim zauważenie problemów ciężko chorych i umierających, podkreślenie godności ludzi cierpiących, ale i zauważenie, docenienie mrówczej pracy wolontariuszy w domach chorych, którą zauważają na co dzień głównie ich najbliżsi. Tego, co robimy raczej się nie nagłaśnia...

Już sama nominacja stała się wielką radością dla wolontariuszy. Do Warszawy wyruszyli w gronie 26 osób. - Po uroczystej gali mieliśmy okazję spotkać się osobiście także z Parą Prezydencką. Pani Prezydentowa otrzymała od nas... piernikowego "Reksia". To taka nasza "maskotka", wykonywana przez jedną z wolontariuszek - uśmiecha się A. Byrczek.

- Chciałbym, żeby było takie poczucie, że każda z tych działalności reprezentowana przez podmioty, które wzięły udział w tej edycji, tak jak i w poprzedniej zresztą, Nagrody "Dla Dobra Wspólnego", jest niezwykle ważna. Nie tylko dla mnie jako prezydenta, nie tylko dla kapituły, która tej oceny bardzo trudnej musiała dokonać. Ale ona jest ważna dla tego dzieła, któremu służy ta nagroda - pokreślenia wagi tego rodzaju działalności, działalności prospołecznej, działalności proobywatelskiej, działalności propaństwowej, dla Rzeczypospolitej, dla budowania sprawiedliwego państwa, dla budowania czegoś, co moglibyśmy nazwać dobrą Polską, nowoczesną Polską - mówił podczas gali prezydent Andrzej Duda. - Na pewno państwo, które dostrzega każdego swojego obywatela, także tego z problemami, jest nowoczesnym państwem. Tym, dzisiaj z całą pewnością możemy mówić, charakteryzuje się nowoczesne państwo to państwo, które nikogo nie zostawia, zwłaszcza nie zostawia go wtedy, gdy jest on w trudnej sytuacji, czy to przejściowo czy to z uwagi na jakieś wydarzenia życiowe, które pchnęły go w taką sferę, z której trudno jest się wydobyć.

To już druga ogólnopolska nagroda dla Hospicjum św. Kamila. W październiku Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która od 17 lat wspiera zdolną młodzież z niezamożnych rodzin, ale i przyznaje Nagrody Totus Tuus, uhonorowała bielskich wolontariuszy nominacją do tej nagrody w kategorii "Promocja godności człowieka".

Wolontariusze hospicjum mają liczne grono przyjaciół, wspierających ich działalność. Wśród nich są uczniowie Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej i Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej w Bielsku-Białej. Wystąpią z koncertem charytatywnym dla hospicjum 11 listopada o 19.00 w kościele w Aleksandrowicach.

Czytaj więcej TUTAJ.

bielsko.gosc.pl

Częstograj

Polecamy muzykę

Żywieckie portrety

Krąg biblijny

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone