Elżbietance, s. Jadwidze Urszuli Wyrozumskiej, kierującej od lat Zespołem Teatralnym w Cieszynie, który każdego roku wystawia na scenie miejscowego teatru jasełka i sztuki pasyjne, przyznano odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – za tworzenie, upowszechnianie i ochronę polskiej kultury. Tej znanej animatorce życia kulturalnego wyróżnienie przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek burmistrza Cieszyna.
 
W uzasadnieniu wniosku o nadanie odznaczenia można przeczytać, że siostra Jadwiga od ponad 40 lat działa jako animatorka życia kulturalnego i religijnego, skupiającego się wokół parafii św. Elżbiety w Cieszynie i regionie.
 
Siostra była organizatorką prestiżowego wydarzenia Europassion 2016, jakie odbyło się w Cieszynie rok temu z udziałem zespołów teatralnych z całej Europy. W 2000 roku Zespół Teatralny pod kierownictwem s. Jadwigi został włączony do Europejskiej Wspólnoty Misterium Męki Pańskiej, gromadzącej elitarne zespoły, spotykające się corocznie w innym kraju europejskim.
 
Urodzona w Swaryszowie, na ziemi kieleckiej, z Cieszynem związała swoje życie w 1968 r., podejmując służbę w Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek. W 1975 r. oprócz pracy w szpitalu, posługi zakonnej i edukacji muzycznej siostra Jadwiga zaangażowała się w pracę z dziećmi i młodzieżą, prowadząc scholę w parafii św. Elżbiety. Tutaj w 1978 r. rozpoczęła się jej przygoda z teatrem amatorskim. W sumie przygotowała ponad 400 spektakli, które obejrzało ponad 260 tys. widzów.
 
S. Jadwiga Wyrozumska jest reżyserką i pomysłodawczynią „Jasełek tradycyjnych”. Zespół Teatralny cieszyńskiej parafii św. Elżbiety wystawia swoją inscenizowaną opowieść o narodzeniu Jezusa nieprzerwanie od wielu lat. Od 1990 roku jasełka, w których bierze udział około 150 aktorów amatorów w różnym wieku, oglądać można w cieszyńskim teatrze. Spektakl cieszy się olbrzymim powodzeniem, nawet wśród czeskich sąsiadów. „Jasełka tradycyjne” co roku ogląda kilka tysięcy osób, zwykle przybywających do teatru całymi rodzinami.
 
Zdaniem s. Jadwigi, byłej pielęgniarki, wspólne dzieło teatralne powstawało dzięki natchnieniu Ducha Świętego, a autentyczność tego przedstawienia i jego popularność opierają się na prawdzie przekazywanej przez samych grających. „Oni to muszą czuć w sobie. Od nich żąda się nie tylko dania świadectwa na scenie, lecz także bycia świadkami Chrystusa na co dzień w życiu, pracy” – powiedziała zakonnica w rozmowie. „Chcemy też naśladować Jezusa, który też przemawiał do ludzi mu współczesnych w sposób obrazowy i prosty” – dodała, podkreślając, że nagrodę traktuje jako wyróżnienie dla całej wspólnoty Zespołu Teatralnego.
 
Przygoda teatralna s. Jadwigi rozpoczęła się jeszcze w okresie postulatu. W 1974 r. wspólnie z dziewczęcą scholą zrealizowała sztukę o Bernadettcie Soubirous, a następnie o Genowefie. Wkrótce wystawiono także inscenizowaną drogę krzyżową. Wyreżyserowała, grane do dziś, Misterium Męki Pańskiej, a w 1987 „Gościa oczekiwanego” Zofii Kossak-Szczuckiej. Zrealizowała także specjalny program poświęcony Janowi Pawłowi II.
 
S. Jadwiga otrzymała II nagrodę na festiwalu filmów w Niepokalanowie za sztukę „Gość Oczekiwany”. Jest laureatką medalu bielsko-żywieckiej Akcji Katolickiej „Pro Consecratione mundi”. Przyznano jej „Laur Srebrnej Cieszynianki” oraz „Order Świętego Stanisława”.
 
Zakonnica odbierze honorowe odznaczenie ministerialne 16 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie podczas spektaklu w wykonaniu Zespołu Teatralnego przy parafii św. Elżbiety w Cieszynie – „Gość Oczekiwany”.
 
 
diecezja.bielsko.pl

Częstograj

Polecamy muzykę

Żywieckie portrety

Krąg biblijny

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone