radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Mieszkańcy Węgierskiej Górki i całej gminy, a także ich goście, pamiętali o swoich bohaterskich obrońcach z 1 września 1939 roku i ofiarach totalitaryzmów.

Uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej i bohaterskiej obrony Węgierskiej Górki - zwanej Westerplatte Południa - przed niemiecką agresją we wrześniu 1939 roku, a także 74. rocznicę stracenia partyzantów Armii Krajowej w Żabnicy i 71. rocznicę stracenia żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, jak co roku zgromadziły 1 września przy schronie bojowym "Wędrowiec” rzeszę mieszkańców okolicy i gości reprezentujących przedstawicieli organizacji kombatantów, władz samorządowych, państwowych, wojska, wielu instytucji społecznych, a wśród nich drużyny harcerek i harcerzy.

Wszyscy spotkali się najpierw przy budynku urzędu gminy w centrum Węgierskiej Górki, skąd przemaszerowali do fortu, prowadzeni przez parafialną orkiestrę "Barka" z Żabnicy i kompanię reprezentacyjną Straży Granicznej.

Tutaj przy dźwiękach hymnu państwowego wciągnięto na maszt flagę Polski, a historię obrony Węgierskiej Górki, śmierci partyzantów z Żabnicy i żołnierzy NSZ, przypomniał Piotr Tyrlik, wójt gminy. - Oby nigdy nie powtórzył się tamten czas - podkreślił.

Po inauguracji uroczystości, rozpoczęła się Msza św. polowa, sprawowana pod przewodnictwem ks. prałata Stanisława Bogacza, proboszcza parafii św. Katarzyny w Cięcinie, ks. Marka Nieciąga, proboszcza w Ciścu i ks. por. Łukasza Kociołka - kapelana bieszczadzkiego oddziału Straży Granicznej. Razem ze wszystkimi modlił się także ks. płk. Kornel Undas, kapelan SG z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

- Modlimy się w intencji poległych obrońców Węgierskiej Górki, partyzantów z Żabnicy - zamordowanych, powieszonych - jak i tych żołnierzy, który tu, na Baraniej walczyli do końca o wolność ojczyzny - mówił ks. Bogacz na początku liturgii. - Tożsamość każdego człowieka kształtuje się przez przynależność do konkretnego narodu, do jego historii, kultury i tradycji. Korzysta on z dorobku poprzednich pokoleń, ale jednocześnie sam wnosi wkład w budowanie przyszłości swojego kraju. Pragniemy w tej Eucharystii również modlić się o poczucie odpowiedzialności za Ojczyznę dla wszystkich Polaków, o zaangażowanie w rozwój naszego kraju - nie tylko ekonomiczny, ale przed wszystkim duchowy i moralny.

Kazanie wygłosił ks. Kociołek. Mówił m.n.: - Jest niemożliwe, aby przetrwał pokój między narodami, między państwami, jeżeli w miejsce prawdziwej, szczerej miłości Ojczyzny króluje i panoszy się nienawiść i zazdrość, kiedy w w miejsce wzajemnego pragnienia dobra, panuje nieufność i podejrzliwość; w miejsce braterskiego zaufania - rywalizacja i walka; w miejsce zgodnego współdziałania - żądza hegemonii i dominacji. Doświadczenie uczy nas, że jeżeli sami nie zadbamy o pielęgnowanie naszej historii, o godne uczczenie naszych zmarłych, to nikt inny za nas tego nie uczyni. Godni są by czcili i wspominali ich wszyscy, bo za prawa i zwyczaje ojczyste walczyli mężnie i wytrwale - mówił o polskich bohaterach.

Po Eucharystii okolicznościowy program artystyczny przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce. Głos zabrali także płk Adam Jopek - komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, Magdalena Szewczuk-Szturc, reprezentująca wicewojewodę Jana Chrząszcza i Andrzej Kalata - starosta żywiecki. Następnie uroczysty apel poległych poprowadził chorąży Krystian Dębicki, żołnierze oddali salwę honorową, a uczestniczące w obchodach delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie fortu.

Na zakończenie spotkania, dla wszystkich przygotowano żołnierską grochówkę.

Uroczystości odbywały się pod honorowym patronatem gen. bryg. Marka Łapińskiego - komendanta głównego Straży Granicznej oraz wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka.

bielsko.gosc.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

26 Kwi 2024 - piątek
08:15 - 09:00
Msza św.

26 Kwi 2024 - piątek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

27 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony