radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Z udziałem czterech biskupów, ponad dwustu kapłanów i rzeszy wiernych w Kobiernicach 25 stycznia odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. Marka Kręciocha.

Mszy św. żałobnej przewodniczył w parafialnym kościele św. Urbana bp Józef Guzdek biskup polowy Wojska Polskiego i rodak zmarłego. Razem z nim przy ołtarzu stanęli: bp Leon Mały ze Lwowa i bp Marian Buczek z diecezji charkowsko-zaporoskiej oraz pasterz naszej diecezji bp Piotr Greger. 

Dziękujemy dziś Bogu za ten szczególny dar - powołania do kapłaństwa, w którym przeżył prawie 35 lat, najpierw siedem lat służąc jako kapłan archidiecezji krakowskiej, a od 1992 jako prezbiter Kościoła Bielsko-Żywieckiego. Ponad połowa tych lat posługiwał tutaj w Kobiernicach - mówił bp Greger w okolicznościowym słowie poprzedzającym liturgię. 

Za zmarłego kapłana modliła się najbliższa rodzina i wierni wypełniający po brzegi niemałą kobiernicką świątynię. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, pszczelarzy, krwiodawców, strażaków i wielu innych środowisk życia religijnego i społecznego. 

Pogrzebowe kazanie wygłosił ks. Prof. Edward Staniek.  Podziękował w nim zmarłemu duszpasterzowi za kapłańską posługę, do której powołał go, darząc zaufaniem Chrystus. Przed obrzędem ostatniego pożegnania  w imieniu gości z Ukrainy głos zabrał bp Leon Mały z diecezji lwowskiej.  - Z bólem serca żegnamy ks. Marka, my Lwowianie: biskup i księża. Swoje ubolewanie przekazuje także charkowska diecezja. Straciliśmy wielkiego przyjaciela i tę pustkę można wypełnić tylko modlitwą. - mówił bp Mały podkreślając, że ks. Kręcioch był człowiekam pełnym życia, prawdy i wzruszenia. - Chciał zawsze, żeby Chrystus był taki wyraźny, niezatarty - dodał.  

Słowa podziękowania złożył także dziekan międzybrodzkiego dekanatu Zwrócił fm.in.uwagę na odwagę myślenia i działani śp. ks. Marka Kręciocha. - Odwaga to wielka cnota. Prawdę mówiłeś prosto w oczy, bez względu na tytuły i godności - dodał dziekan. 

Przewodniczący liturgii bp Józef Guzdek podkreślił, że celebruje żałobną Mszę, spełniając ostatnią wolę zmarłego kapłana. Po eucharystycznej celebracji trumnę z ciałem zmarłego kapłana pochowano w grobowcu tuż przy wejściu do świątyni. 

Ks. Marek Kręcioch urodził się  15 lutego 1958 r. w  Choczni.  Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Franciszka Macharskiego 19 maja 1985 roku w katedrze na Wawelu w Krakowie, w gronie 59 kolegów rocznikowych. Po święceniach posługę pełnił w parafiach: Czarny Dunajec, Cięcina, Wilkowice, Oświęcim.  W parafii kobiernickiej spędził ponad 20 lat: najpierw jako wikariusz (1996 r.), a następnie jako proboszcz (2000 r). Znany był w regionie jako zapalony miłośnik pszczelarstwa. Prawie 4 lata temu był jednym z inicjatorów sprowadzenia do parafii w Kobiernicach relikwii patrona pszczelarzy św. Ambrożego z Mediolanu. Zmarł 16 stycznia 2020 roku. 

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Żyjemy w państwie prawa

fundusz_sprawiedliwości

To cykl audycji, w których rozmawiamy z ekspertami na temat tego, jak i gdzie szukać pomocy kiedy stajemy się ofiarami przestępstwa, jak działać kiedy jesteśmy świadkami przestępstwa, gdzie szukać pomocy, do jakich zapukać drzwi.

WIĘCEJ

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2020 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony