radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Diecezjalne uroczystości ku czci św. Melchiora Grodzieckiego w roku jubileuszu 400-lecia śmierci tegoż świętego odbyły się w niedzielę 1 września w Cieszynie.

 

– Święty męczennik swoją posługą kapłańską otaczał szczególnie młodzież i żołnierzy, towarzysząc i wskazując im drogę do Boga. Chcemy wraz z nim na nowo odkrywać wartość troski o człowieka oraz uczyć się wierności Bogu aż do śmierci – zapowiedział w okolicznościowym zaproszeniu biskup Roman Pindel.

Wydarzenie rozpoczęło się nabożeństwem odbywającym się jednocześnie w dwóch świątyniach – św. Marii Magdaleny w Cieszynie oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie. Po modlitwie z obu kościołów wyruszyły procesje, które spotkały się na Moście Przyjaźni przy granicy polsko-czeskiej. Pielgrzymi z Zaolzia nieśli relikwie św. Melchiora. Po powitaniu, biskupi obu krajów, kapłani i liczni wierni, także w strojach regionalnych, z pocztami sztandarowymi, we wspólnej procesji wyruszyli do kościoła św. Marii Magdaleny, by tam uczestniczyć we Mszy św. celebrowanej przez bp. Romana Pindla, bp. diecezji ostrawsko-opawskiej Martina Davida, bp. Piotra Gregera, bp. Tadeusza Rakoczego, bp. Kaga-Bandoro w Afryce Tadeusza Kusego OFM i licznych kapłanów. – My z obu stron Olzy mamy wspólne doświadczenia z przeszłości, sięgające M. Grodzieckiego żyjącego na przełomie XVI i XVII w. Jesteśmy dziedzicami naszej wspólnej historii Śląska Cieszyńskiego. Wspólne dziedzictwo, to szczególnie historia przeżywania wielkich dobrodziejstw przyjęcia i wzrastania w wierze w Jezusa Chrystusa, przyniesionej nam w czasach Cyryla i Metodego – mówił w homilii biskup T. Kusy. 

Na zakończenie słowo podziękowania, zwłaszcza do górali z Koniakowa, którzy podarowali drewniany feretron pod peregrynujące po diecezji relikwie, skierował ks. proboszcz Jacek Gracz. Podkreślił, że św. M. Grodziecki stał się patronem jedności. Bp Martin David w imieniu schorowanego bp. Franciszka Lobkowicza, podkreślił że świadectwo wiary św. Melchiora ukazuje, iż wiara i Chrystus nie znają granic, co zachęca wiernych, aby nie budować granic w sercach.

 

 
Udostępnij:

Teraz na antenie

20:10 - 21:00
Godzina Biblijna
21:00 - 21:15
Apel Jasnogórski
21:15 - 21:30
Stół Słowa Bożego
21:30 - 21:50
Różaniec - tajemnice bolesne
21:50 - 22:00
Kompleta

Polecane audycje

Anielski poradnik

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2020 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony