Trwa Ewangelizacja w Beskidach.

Kilkaset osób modliło się 13 lipca pod Jubileuszowym Krzyżem Ziemi Żywieckiej na beskidzkiej Bendoszce Wielkiej. 24-metrowy stalowy krzyż, stojący na wysokości 1144 metrów n.p.m. w masywie Wielkiej Raczy, był punktem docelowym wyprawy, jaką wielu pielgrzymów podjęło, mimo niesprzyjającej pogody, wędrując rozmaitymi szlakami w Beskidach. Wiecej informacji można znaleźć TUTAJ.

Uczestnicy kolejnej wędrówki w ramach ewangelizacyjnej akcji wakacyjnej mieli okazję namysłu nad kolejnym sakramentem – pokuty i pojednania. Sakramentom poświęcone są bowiem tegoroczne spotkania na szczytach beskidzkich. Podczas Mszy św. u stóp krzyża opowiedział o pokucie i pojednaniu franciszkanin, o. Paweł Kijko OFMConv, który przewodniczył koncelebrowanej liturgii.

Zakonnik zachęcił wiernych, by, jak to ujął, „świętować sakrament pokuty i pojednania” – korzystać z niego nie tylko w pośpiechu i banalnie, lecz podchodzić do niego z celebracją, na jaką zasługuje.

„Miejcie odwagę i determinację, by wchodzić głębiej i mówić o tym w czasie spowiedzi, nawet jeśli kapłan jest zniecierpliwiony. Macie takie prawo i takiego prawa się domagajcie. Sprawiajcie, żebyśmy byli zmęczeni słuchaniem waszego bólu, waszych tęsknot, waszych ran, ale też żebyśmy potem uwielbiali Pana Boga za cuda, których dokonuje przez tę łaskę” – zachęcił i przyznał, że nieraz sam czuje się „zawstydzony głębią relacji z Panem Bogiem człowieka, który się spowiada”.

Uczestnicy Eucharystii pomodlili się na koniec o błogosławieństwo dla mieszkańców czterech stron świata. Wielu przyjęło też namaszczenie rychwałdzkim olejkiem radości.

Spotkanie przygotowała Diakonia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka – Stanica Rychwałd.

Na szczycie Bendoszki Wielkiej stoi 24-metrowy stalowy krzyż. Tę jubileuszową pamiątkę wzniesiono w 2000 roku w masywie Wielkiej Raczy, na terenie parafii Rycerka Górna. Roztacza się stąd rozległa panorama na dolinę górnej Soły oraz na pasmo Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, z widokiem Babiej Góry i Wielkiej Fatry.

17 kwietnia 1999 roku podczas audiencji papieskiej w Watykanie projekt krzyża, opracowany przez architektów Jacka Niedźwiedzkiego z Czechowic-Dziedzic i Józefa Pasierbka z Bielska-Białej, przedstawił Janowi Pawłowi II inicjator przedsięwzięcia, ks. Edward Ćmiel. W lipcu 1999 roku plac przyszłej budowy poświęcił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. Ordynariusz powiedział wtedy: „Nas już nie będzie, a ten krzyż na następne wieki pozostanie i będą wspominać mieszkańcy tej pięknej ziemi tych, którzy na znak swojej wiary, nadziei i miłości ten krzyż postawili”. 16 września 2000 roku odbyły się uroczystości poświęcenia Jubileuszowego Krzyża Ziemi Żywieckiej.

Miejsca, na których odbywać się będzie ewangelizacja w następnych tygodniach, to kolejno: 20 lipca – Klimczok (1117 m n.p.m.); 27 lipca – Soszów Wielki (979 m n.p.m.); 3 sierpnia – Błatnia (917 m n.p.m.); 10 sierpnia – Hala Lipowska (1324 m n.p.m.); 17 sierpnia – Hala Boracza (854 m n.p.m.) i 24 sierpnia – Wielka Racza (1236 m n.p.m.)

diecezja.bielsko.pl