radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

„Uczeń Chrystusa żyje w oparciu o zawierzenie Bogu, swemu Ojcu” – podkreślił bp Piotr Greger, który 22 czerwca 2019 r. przewodniczył nabożeństwu ku czci św. Rity w Rycerce Górnej na Żywiecczyźnie. Wraz z licznymi czcicielami, którzy prosili o wstawiennictwo umbryjskiej świętej od spraw trudnych, dziękując za otrzymane laski, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej zachęcił, by spojrzeć na każdą mijającą chwilę jak na nową szansę, którą można wykorzystać „w duchu właściwie rozumianej wolności”.

W homilii biskup przywołał jedno z wezwań z tekstu Litanii do św. Rity – „Święta Rito, pełna ufności w Opatrzność Bożą” – i zaproponował, by zastanowić się w kontekście odczytanego fragmentu Ewangelii, na czym polega ufność w Bożą Opatrzność. Przypomniał słowa Jezusa, pouczającego swych uczniów, by się nie martwili, co będą jedli i pili.

„Jak długo można powtarzać, że nie trzeba się przejmować jedzeniem i ubraniem, kiedy wokół nas są miliony ludzi cierpiących w tym względzie dotkliwy niedostatek? Czyż ta stronica Ewangelii nie jest okrutnie zakwestionowana przez fakty i dlatego nie należy jej, z tego powodu, przemilczeć?” – zastanawiał się biskup i przypomniał, że myśl marksistowska wykorzystała te treści, by udowodnić swoją tezę o braku znaczenia religii i niebezpieczeństwa jej obecności w płaszczyźnie społecznej.

„Według niektórych autorów tego nurtu, chrześcijaństwo na początku głosiło totalitaryzm środków konsumpcji, czyli sprawiedliwy podział dóbr, w najmniejszym stopniu nie zastanawiając się na tym, kto powinien produkować bogactwa, które później mają być rozdzielane i konsumowane. To tak, jakby powiedzieć: Nie przejmujcie się o żywność i odzienie, przecież zawsze znajdą się inni, którzy będą za was pracować! Uczeń Marksa, Engels, nazwał to religijnym pasożytnictwem” – podsumował i przestrzegł przed takim sposobem interpretacji Ewangelii.

 

Kaznodzieja i wskazał na inne słowa Jezusa: „Byłem głodny, a nie daliście Mi jeść, byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie” (Mt 25, 42-43). „Trzeba zatem martwić się – i to jeszcze jak bardzo – o pokarm i odzienie!” – powtórzył duchowny i wyjaśnił, na czym konkretnie powinna skupiać się chrześcijańska troska.

„Uczeń Chrystusa żyje w oparciu o zawierzenie Bogu, swemu Ojcu. W tym nie ma żadnej naiwności. Troska winna być oparta o zawierzenie Ojcu, a wtedy nigdy nie zamieni się w zmartwienie. Stąd starożytni chrześcijanie żyli słowami maksymy: zamień zmartwienie na modlitwę. Modlitwa zawierzenia usuwa zmartwienie!” – podkreślił i zaakcentował, że wyznawca Jezusa troszcząc się o swój pokarm, ma uznać jednocześnie, że nie jest Bogiem, że „to nie on ostatecznie zapewnia sobie pożywienie, lecz ten Ojciec, który karmi ptaki i stroi lilie”.

Biskup zapewniał, że rozpoznanie prawdziwego Pana i właściwe korzystanie z darów prowadzi do umiejętności życia na co dzień. „Przyszłość w małej tylko mierze zależy od nas i tylko w niewielkim stopniu jest pod naszą kontrolą. Natomiast teraźniejszość, każda chwila dnia jest nową szansą, jeżeli potrafimy korzystać z niej w duchu właściwie rozumianej wolności” – stwierdził na koniec.

Do kościoła pw. NMP Nieustającej Pomocy w Rycerce Górnej wierni przyszli na uroczystości z czerwonymi różami. Symbol tego kwiatu nawiązuje do życia św. Rity. To wspomnienie cudu, jakim było zakwitnięcie w zimie róży w ogrodzie dzieciństwa świętej z Cascii.

Na pamiątkę „cudu róży” do dziś 22 maja w wielu kościołach poświęca się tzw. Róże św. Rity. W niektórych świątyniach kapłan udziela specjalnego błogosławieństwa relikwiami świętej.

Margherita (od niej skrót „Rita”) urodziła się w 1367 r. w Cascia w środkowych Włoszech. Wbrew woli została zmuszona do małżeństwa z Ferdinandem Mancinim, któremu urodziła dwóch synów. Brutalny małżonek został zamordowany w 1401 roku, obaj synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie były mordercami – zginęli w 1402 roku. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom. Chciała wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianów w Cascia, ale nie została przyjęta. Tradycja mówi, że w nocnym widzeniu ukazali się jej święci Jan Chrzciciel, Augustyn i Mikołaj z Tolentino, którzy zaprowadzili ją do bram zakonnych. Po wielokrotnych odmowach prośba została wysłuchana i Ritę przyjęto w 1407 r.

W zakonie Rita prowadziła surowe życie pokutne. Ciągle rozważała mękę Pańską, a na znak, że bezpośrednio uczestniczy w tej męce, utkwił jej w czole cierń. Ten znak nosiła od 1432 r. przez 15 lat, aż do śmierci.

Ostatnie cztery lata życia spędziła w łóżku złożona ciężką chorobą. I znowu legenda mówi, że Pan Jezus sprawił jej ogromną radość, ofiarowując jej w środku surowej zimy bukiet pięknych, pachnących róż. Dlatego po dziś dzień utrzymuje się tradycja święcenia „róż św. Rity”.

Św. Rita zmarła w swoim klasztorze augustianek 22 maja 1447 r. Już od pierwszego dnia po śmierci miały się wydarzać cuda za jej wstawiennictwem. Zasłynęła jako orędowniczka spraw trudnych, a nawet beznadziejnych sytuacji życiowych. W dziesięć lat po śmierci nienaruszone ciało Rity przeniesiono do zakrystii jej macierzystego klasztoru. W 1937 roku obok klasztoru wybudowano bazylikę, która natychmiast stała się celem licznych pielgrzymek. We Włoszech kult św. Rity przewyższa jedynie kult św. Antoniego. W 1627 roku beatyfikował ją papież Urban VIII, a kanonizował w 1900 roku Leon XIII.

W ikonografii święta przedstawiana jest w stroju zakonnym – w czarnym habicie i w białym welonie, z cierniem na czole. Jej atrybutami są: dwoje dzieci, krucyfiks, cierń, figa, pszczoły, róża.

Udostępnij:

Teraz na antenie

08:00 - 08:15
Jutrznia
08:15 - 09:00
Msza św.
09:00 - 09:10
Wiadomości
09:10 - 09:15
Częstograj
09:30 - 10:00
Katecheza - Kult Eucharystii poza Mszą św.

Polecane audycje

Żywieckie portrety

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony