radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

58 retrorytów poświęconych św. Janowi Pawłowi II obejrzeć można w budynku kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej.

Autorem prezentowanych prac plastycznych wykonanych specjalną techniką drapania igłą na czarnym tle, połączonych z wycinanymi z papieru postaciami papieża na wzór kolażu, jest wielkopolski artysta Roman Terzyk. Ekspozycję przygotowało Muzeum Diecezjalne w Bielsku-Białej we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Żywcu.

Technikę retrorytu artysta podpatrzył w pamiętniku ojca, składającym się nie ze słów, ale z obrazów. Doprowadził ją do perfekcji. Na kanwie obchodów Wielkiego Jubileuszu 2000-lecia chrześcijaństwa wpadł na pomysł stworzenia zestawu retrorytów poświęconych św. Janowi Pawłowi II. Imponujący cykl, jaki powstał, układa się w cztery części, rozpoznawalne po kolorze tła oprawy poszczególnych prac. Cykl biały i żółty powstał w latach 2000-2001. Część trzecia – szara zrodziła się w roku 2002, a część czwarta – biało-czarna – w 2005 r. i obrazuje czas choroby i umierania papieża. W noc śmierci Jana Pawła II spontanicznie powstał czysty, biało-czarny retroryt zatytułowany „Odchodzę do domu Ojca”. Tylko ten jeden opatrzony jest tytułem, pozostałe, choć tytuły mają, nie są podpisane, by odbiorcy mogli bez sugestii je interpretować. Dwie prace powstały także po pogrzebie papieża Polaka.

Zdaniem dyrektora Muzeum Diecezjalnego ks. dr. Szymona Tracza, w zaprezentowanych pracach można dostrzec najważniejsze treści pontyfikatu Wielkiego Papieża ukryte w symbolach o wielorakich znaczeniach. „Każda z prac stanowi samą w sobie oryginalną kompozycję wielu przemyśleń, zaś w kontekście poprzednich i następnych niezwykle zwartą narrację. Artysta wprowadza widza w tajemnicę życia i świętości św. Jana Pawła II, czyniąc to z ogromnym wyczuciem oraz bez zbędnych dopowiedzeń, pozostawiając odbiorcy wolne przestrzenie dla własnych przemyśleń. Dzięki temu można jeszcze raz przeżyć to, co stanowiło esencję wielkiego przesłania Jana Pawła II skierowanego do świata, w którym przyszło nam dziś żyć” – zauważył.

Wystawa była już prezentowana w Żywcu. Na początku lipca trafi do Domu św. Jana Sarkandra w Skoczowie. Organizatorzy ekspozycji w ten sposób chcą zaznaczyć trzy miejsca, które odwiedził Jan Paweł II 22 maja 1995 r. na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Unikalną wystawę w Bielsku-Białej będzie można oglądać w godzinach otwarcia kurii przy ul. Żeromskiego 5a do 2 lipca br.

Wystawę w Bielsku-Białej otworzył wikariusz generalny diecezji ks. dr Marek Studenski.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Teraz na antenie

07:45 - 08:00
Stół Słowa Bożego
08:00 - 08:15
Jutrznia
08:15 - 09:00
Msza św.
09:00 - 09:10
Wiadomości
09:10 - 09:15
Częstograj

Polecane audycje

Żywieckie portrety

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony