radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Stanisław Kaim uhonorowany papieskim odznaczeniem.

Od ponad 40 lat służy swoimi umiejętnościami i czasem całej parafii w Kętach-Podlesiu. Mogli i wciąż mogą liczyć na niego wszyscy czterej proboszczowie w całej historii wspólnoty. Stanisław Kaim odebrał medal "Pro Ecclesia et Pontifice" z rąk biskupa Romana Pindla.

Tylko jedna osoba w Kętach-Podlesiu wie więcej od Małgorzaty Kaim o tym, jak udało się zdobyć marmury na posadzkę tutejszego kościoła Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa, jak mocowano obraz Jezusa Miłosiernego w głównym ołtarzu i jak rozwiązywano tysiące problemów technicznych. To jej mąż - Stanisław Kaim, który wszystkie te problemy rozwiązywał w praktyce, przy wsparciu kęczan z Podlesia.

W niedzielę 16 czerwca, w dniu uroczystości odpustowej ku czci Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa, podczas Mszy św. o godz. 9.00 biskup Roman Pindel wręczył panu Stanisławowi papieski medal "Pro Ecclesia et Pontifice" - "Dla Kościoła i Papieża". O przyznanie medalu - krzyża ustanowionego przez papieża Leona XIII - zwróciła się podleska parafia w dowód uznania dla jego pracy na rzecz Kościoła.

Stanisław Kaim, z zawodu technik mechanik, przez lata pracował jako monter konstrukcji stalowych i urządzeń przemysłowych. Od 40 lat jest związany z parafią jako członek rady budowy kościoła i przewodniczący rady parafialnej. Ściśle współpracował z kolejnymi podleskimi proboszczami: śp. ks. Józefem Wanatowiczem, śp. ks. Gustawem Paranyczem, ks. Jerzym Ryłko i obecnym - ks. Wacławem Pelczarem.

Poświęcał wiele czasu i sił przy budowaniu świątyni, a jego propozycje zawsze były cenne dla kontynuowania prac budowlanych. - Służył wiedzą i doświadczeniem. Dzięki swojej postawie zdobył zaufanie kolejnych proboszczów - zaznaczył ks. Pelczar, przedstawiając sylwetkę laureata. - Stał się ich prawą ręką w podejmowaniu ważnych decyzji związanych z różnymi sprawami parafialnymi.

W czasach proboszczowania ks. Jerzego Ryłki wraz z grupą mężczyzn stworzył wspólnotę "Leśnych Dziadków", którzy postawili sobie zadanie wspierania proboszcza we wszelkich inicjatywach duszpasterskich. Tak jest do dziś. "Dziadków" doskonale znają piesi pielgrzymi łagiewniccy, którzy co roku 30 kwietnia w Podlesiu zatrzymują się na swój pierwszy postój. To właśnie "Leśne Dziadki" gotują dla nich pyszne zupy w ogromnych ilościach.

Wzruszony laureat mówił, że starał się pomagać na miarę swoich sił. Dziękował ks. Pelczarowi i jego poprzednikom za okazane mu zaufanie i wdzięczność, a także "Leśnym Dziadkom", którymi kieruje obecnie Władysław Kóska, i wszystkim parafianom: - Za to, że dajecie pieniądze na te wszystkie inicjatywy, a my każdy grosz oglądamy pięć razy, zanim go wydamy - mówił Stanisław Kaim. Wymienił jedną osobę, wobec której jego wdzięczność jest największa: - Szczególnie dziękuję moje żonie, która miała do tego wszystkiego cierpliwość i to zniosła, kiedy byłem gościem w domu...

Biskup Pindel dodał, że medal dla pana Stanisława jest w pewnien sposób wyróżnieniem dla całej parafii i dowodem uznania dla zaangażowania i godnej podziwu postawy mieszkańców Podlesia. Jak zauważył biskup, laureat wspierał czterech proboszczów, dwóch z nich już nie żyje, dwaj pozostali zgodnie, całym sercem przychylili się do wniosku przyznania mu medalu.

Uroczystość odznaczenia towarzyszyła erygowaniu 14 stacji Drogi Krzyżowej. Są artystycznym dziełem Grzegorza Kuśnierza, rzeźbiarza z Ciśca, który także był obecny na niedzielnym świętowaniu z parafianami. Każdą ze stacji ufundowali indywidualnie, bądź we wspólnotach parafianie z Podlesia.

Na początku Mszy św. dekret o erygowaniu Drogi Krzyżowej przeczytał ks. kan. Jerzy Musiałek, dziekan kęcki. Następnie biskup poświęcił stacje i przewodniczył Mszy św. Wraz z biskupem, ks. Pelczarem i ks. Musiałkiem przy ołtarzu stanęli także: ks. Bronisław Zarański CR, kapelan kęckich zmartwychwstanek, ks. Paweł Krężołek SDS, który przewodniczył Sumie odpustowej o godz. 11.00, ks. Piotr Góra, sekretarz biskupa, i podleski wikary ks. Krzysztof Pochłopień.

W homilii, nawiązując do niedzielnej uroczystości Trójcy Przenajświętszej, także wezwania parafii - Najdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa, biskup mówił o bezgranicznej Bożej miłości, ofierze Jego Syna dla zbawienia człowieka i uświęcaniu go przez działanie Ducha Świętego. Tłumaczył wagę sakramentu chrztu, przez który staliśmy się dziećmi Bożymi, a także świadomej decyzji wybrania Jezusa osobistym Panem i Zbawicielem.

Udostępnij:

Teraz na antenie

Polecane audycje

Żywieckie portrety

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony