radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Po pobycie Jana Pawła II w Oświęcimiu w 1979 roku zostały: ornat, kielich oraz tron, zdjęcia i pamięć.

Dziękczynnej Mszy św. w kościele św. Maksymiliana przewodniczył biskup-senior rzeszowski Kazimierz Górny. Cztery dekady temu był proboszczem w Oświęcimiu. Niespełna cztery miesiące przed przyjazdem papieża, na skutek jego interwencji, ówczesne władze zezwoliły na budowę kościoła na Osiedlu Chemików. Starania o nie trwały dwadzieścia lat. Mieszkańcy zorganizowali w tym czasie blisko sto delegacji, postulujących budowę świątyni.

- Pielgrzymka miała być w maju z okazji 900. rocznicy męczeństwa św. Stanisława, ale władze nie wyraziły zgody – wspominał podczas rocznicowej Mszy św. bp Kazimierz Górny. - Wiadomość o odwiedzinach Oświęcimia przez papieża przyszła pod koniec maja. Władze najpierw nie chciały, by papież nawiedził obóz. W końcu zdecydowano, że Ojciec św. nawiedzi celę św. Maksymiliana i że w Birkenau będzie Msza św. Ta decyzja zmobilizowała mieszkańców Oświęcimia. Wraz z kapłanami i siostrami serafitkami niezwłocznie podjęli prace przy zabezpieczeniu terenu byłego obozu w Brzezince: zabezpieczono ruiny baraków, kominy, rowy, zainstalowano nagłośnienie. Przedsiębiorstwo państwowe wykonało podium, ołtarz i krzyż. Dyskusje budziło miejsce ustawienia ołtarza. W końcu zlokalizowano go tam, gdzie obóz przyjmował transporty nowych więźniów. W noc poprzedzającą spotkanie z Ojcem św. straszliwa burza zniszczyła dekorację i wypełniła rowy wodą. Nie przeszkodziło to jednak w modlitwie pół miliona wiernych.

- Nie raz tutaj bywałem, bardzo wiele razy! - Mówił w homilii, która wywarła ogromne wrażenie i była później wielokrotnie cytowana i komentowana, Jan Paweł II. - Wiele razy schodziłem do celi śmierci Maksymiliana Kolbe, wiele razy klękałem pod murem zagłady i przechodziłem wśród rozwalonych krematoriów Brzezinki. Nie mogłem tutaj nie przybyć jako papież.

- Po wyjeździe papieża władze zażądały natychmiastowej rozbiórki ołtarza – mówił bp Górny. - Kazały też pociąć krzyż, stojący przy nim.

Krzyż udało się ocalić. Ukryto go w nieużywanej stodole przy plebanii parafii w sąsiednim Bobrku. Następnie ustawiono go na przylegającym do byłego KL Auschwitz żwirowiska. W parafii św. Maksymiliana przechowuje się także ornat, kielich Mszalny i tron – używane przez Ojca św. podczas Mszy św. w Brzezince, a w murach świątyni tkwi kamień węgielny, który przynieśli papieżowi do poświęcenia mieszkańcy oświęcimskiego Osiedla.

Na uroczystości rocznicowe zaproszono fotografa papieskiego Arturo Mariego, który z aparatem towarzyszył Janowi Pawłowi II i jego wizycie również w byłym obozie Auschwitz-Birkenau.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się otwarciem na oświęcimskim rynku wystawy fotografii, dokumentujących papieską wizytę. Przed Mszą św. na ścianie domu parafialnego przy kościele św. Maksymiliana odsłonięto także tablicę pamiątkową, dedykowaną papieskiej wizycie. Poświęcił ją bp Kazimierz Górny. W uroczystości uczestniczyła orkiestra dęta z parafii w niemieckim Auerbach, której wierni zachęceni przez ówczesnego proboszcza, ks. prałata Rittera w wydajny sposób pomagali materialnie w budowie kościoła św. Maksymiliana w Oświęcimiu.

gosc.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Teraz na antenie

01:00 - 01:45
Muzyka Mistrzów
04:00 - 04:10
Co niesie dzień
04:15 - 04:30
Stół Słowa Bożego
04:30 - 05:00
Katecheza - Trudne miejsca w Biblii
05:00 - 05:10
Pacierz

Polecane audycje

Anielski poradnik

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2020 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony