radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Bądźcie odważni w słuchaniu Boga i podejmowaniu Jego zamiarów! - mówił bp Roman Pindel do neoprezbiterów.

W bielskiej katedrze św. Mikołaja w sobotę 25 maja z rąk bp. Romana Pindla święcenia kapłańskie otrzymało sześciu diakonów diecezji bielsko-żywieckiej. Złożyli przyrzeczenia posłuszeństwa, a po namaszczeniu dłoni przyjęli także patenę i kielich - symbole Eucharystii, którą będą odtąd sprawować.

Po latach seminaryjnej formacji na wniosek duchowych opiekunów, wyrażony wobec zgromadzonych w katedrze przez ks. wicerektora Sławomira Kołatę, bp Roman Pindel udzielił święceń prezbiteratu sześciu kandydatom z rocznika, którego patronem był św. Jan XXIII. Otrzymali je:

ks. Michał Byrtek z Żywca,
ks. Paweł Faruga z Pogórza,
ks. Piotr Iwanek z Żywca,
ks. Wojciech Nowak z Targanic,
ks. Maciej Stoły z Kończyc Wielkich
ks. Marcin Stopka z Bielska-Białej Obszarów.

Wraz z neoprezbiterami w katedrze modlili się ich rodzice i krewni, proboszczowie i wierni z parafii pochodzenia oraz parafii praktyk duszpasterskich, a także liczni kapłani, którzy podczas liturgii święceń nałożyli ręce na głowy nowych kapłanów i przekazali im znak pokoju.

W homilii bp Pindel przypomniał, jak z przeciwnościami w głoszeniu Ewangelii radzili sobie św. Paweł i jego uczniowie. Mówił też, jak wiele przeciwności każdy z kandydatów do kapłaństwa musiał pokonać na swojej drodze. Przytaczając przykłady kandydatów, którym utrudniały tę drogę choroby, a jednak mimo ograniczeń gorliwie podejmowali posługę, bp Pindel podkreślał, że czas formacji to niekiedy zmaganie się z różnego rodzaju słabościami i uwarunkowaniami. Jak zaznaczał, właśnie te słabości - zgodnie z zapewnieniem św. Pawła, że moc w słabości się doskonali - "mogą obudzić w nich jeszcze większą wrażliwość i umocnienie, aby mogli nieść innym Boże miłosierdzie, zwłaszcza tym, którzy się źle mają". Kaznodzieja wskazywał, że konieczne jest, byśmy pozwolili Panu Bogu działać, umacniać nas w naszej słabości przez nasze nawrócenie, prowadzenie przez kierownika duchowego.

- Trzeba się cieszyć, że okazaliście się wiarygodni i zdatni do przyjęcia święceń. (...) Nie wiem, dokąd będziecie posłani; wszędzie według rozeznania, w którym ludzkie rachuby są także przepisami wiary, gdzie bierze się pod uwagę potrzeby poszczególnych parafii, grup i szkół, ale także wasze zdolności i kompetencje. Możliwe jest też coś, co jest nieprzewidywalne, jak w przypadku Pawła, Tymoteusza czy Łukasza. Ostatecznie bowiem ci trzej udali się w tereny, których wcześniej nie znali, o których nie pomyśleli, ale były one w planach Bożych. W taki sposób okazali się pojętnymi, otwartymi i dobrymi narzędziami głoszenia Ewangelii. Życzę wam, aby wasze codzienne posługiwanie było poprzedzone słuchaniem słowa Bożego i waszego rozeznawania Bożych zamiarów. Bądźcie odważni w słuchaniu Boga i podejmowaniu Jego zamiarów! W ten sposób staniecie się Jego sługami: wiernymi i godnymi do końca - życzył bp Pindel.

W niedzielę neoprezbiterzy odprawiają prymicyjne Msze św. w rodzinnych parafiach.

Zobacz sylwetki nowo wyświęconych kapłanów TUTAJ.

 

Udostępnij:

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony