radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Rozpoczęliśmy cykl transmisji z Domu Wspomożycielki - Gaździny Beskidów - na stokach Klimczoka.

Pierwsze z comiesięcznych czuwań odbyło się wieczorem 24 maja 2019 r. w sanktuarium maryjnym Wspomożycielki i Królowej Beskidów na Górce w Szczyrku. Przed cudownym, łaskami słynącym i koronowanym papieskimi koronami obrazem stanęli pielgrzymi, rozpoczynając kolejny cykl czuwań. Potrwa on do października. Wszystkie spotkania transmituje radio diecezjalne.

Pierwsze w historii czuwanie na Szczyrkowskiej Górce odbyło się 24 maja 1983 roku. Od tego czasu te modlitewne spotkania stały się szczególnym wyrazem pobożności mieszkańców Beskidów. Rozpoczęcie czuwań maryjnych, 160 lat od założenia Zgromadzenia Salezjańskiego, wypadło tradycyjnie w uroczystość Matki Bożej Wspomożenia Wiernych – głównej patronki salezjanów.

Podczas czuwania dyrektor programowy radia „Anioł Beskidów” ks. Jacek Pędziwiatr wygłosił kazanie poświęcone życiu Maryi. Była to pierwsza część cyklu rozważań odnoszących się do zapisanych w Piśmie Świętym i obecnych w Tradycji Kościoła opisów życia Matki Chrystusa.

Majowe czuwanie rozpoczęło się nabożeństwem maryjnym z odczytaniem próśb i podziękowań. Po Mszy św. z procesją różańcową odbył się Apel Jasnogórski. Na koniec uroczyście zasłonięto cudowny obraz.

Szczyrkowskie sanktuarium na Górce powstało w miejscu, w którym 25 lipca 1894 r. dwunastoletnia Julianna Pezda zobaczyła po raz pierwszy Matkę Bożą. Udokumentowana tradycja podaje, że od tego dnia Matka Najświętsza ukazywała się tu przez kilka miesięcy. Widzenia były udziałem trzech kilkunastoletnich dziewczynek. Matka Boska objawiła się dzieciom, namawiając do odmawiania godzinek oraz modlitwy “Anioł Pański”. Obiecała również, że w miejscu objawień pojawi się źródełko o cudownych właściwościach i nakazała wybudowanie klasztoru.

W listopadzie 1894 roku rozpoczęto budowę kaplicy, którą do dziś opiekują się księża salezjanie. W roku 1940 obok cudownego źródełka wybudowano kamienną grotę, w której umieszczono figurę Matki Bożej, a budowę kościoła rozpoczęto w 1948 roku. Kościół zachował się do dnia dzisiejszego w niemal niezmienionej formie.

21 września 2008 roku metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz ukoronował cudowny obraz Matki Bożej Królowej Beskidów. Parę złotych koron dla obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem – poświęconych 9 kwietnia ubiegłego roku przez Benedykta XVI – zrobiono z wotów przynoszonych przez pielgrzymów jako dary wdzięczności za łaski i cuda. Zostały one wykonane na wzór koron jasnogórskich, ofiarowanych tuż przed śmiercią przez papieża Jana Pawła II dla Matki Bożej Jasnogórskiej.

Sanktuarium nazywane jest też „Szczyrkowską Górą Błogosławieństw”, gdyż pracujący tu kapłani regularnie błogosławią małżeństwa, matki oczekujące potomstwa, dzieci, chorych i osoby uzależnione.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony