radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Przykład życia i kapłaństwa ks. prałata Jana Marszałka pociągał innych.

"Wiedzieliśmy jak prawdziwy kapłan ma żyć” – podkreślił abp Juliusz Janusz, emerytowany nuncjusz apostolski, który 16 maja sprawował Mszę św. w Łodygowicach w 30. rocznicę śmierci długoletniego proboszcza beskidzkiej parafii pw. śś. Szymona i Judy Tadeusza. Emerytowany dyplomata watykański, pracował jako nuncjusz w Rwandzie, Mozambiku, na Węgrzech i w Słowenii. Jako neoprezbiter spotkał się w łodygowickiej parafii osobiście z duchownym, dziś potencjalnym kandydatem na ołtarze. Diecezja bielsko-żywiecka podjęła niedawno starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego charyzmatycznego prałata.

W kazaniu abp Janusz przywołał niektóre wspomnienia związane z jego pierwszą pracą duszpasterską, gdy świeżo po święceniach trafił do podżywiekciej parafii kierowanej przez ks. Marszałka. Hieraracha przyznał, że dwa lata spędzone we wzorcowej parafii, należącej wówczas do archidiecezji krakowskiej, utrwaliło w nim na zawsze konkretny model kapłaństwa i do dziś uważa, że praca, często bardzo żmudna i wyczerpująca, była w tej wspólnocie przyjemnością.

„Cały czas miałem przed oczami te dwa lata tutaj i przykład ks. prałata, który z takim oddaniem i godnością swoje kapłaństwo przeżywał i realizował” – dodał, przypominając, że przed przyjściem do Łodygowic ks. Marszałek został pozbawiony na skutek nacisku władz komunistycznych możliwości duszpasterzowania.

Zdaniem abp. Janusza, jest bardzo ważne, by kapłani podążali taką drogą, jak dziekan żywiecki ks. Marszałek. „To droga jednoznaczna, bardzo zdecydowana, bez albo-albo” – zaznaczył i podkreślił, że prawdziwy Kościół ma służyć ludziom i ich zbawieniu. „To nie jest stowarzyszenie ludzi, którzy sobie wymyślają nowe reguły życia społecznego, w rodzinie, że mężczyzna z mężczyzną mają prawo się żenić. Niestety, akceptuje się to w kręgach katolickich w niektórych krajach. My nie możemy się dać ogłupić. Musimy iść drogą, którą wyznaczył nam Chrystus” – zaapelował. „Kapłan ma być na tej drodze odpowiedzialnym przewodnikiem” – zwrócił uwagę i przywołał myśl kard. Josepha Ratzingera o tym, że duchowny powinien składać ofiarę, błogosławić, nauczać i chrzcić.

Arcybiskup zachęcił, by dziękować Bogu za ks. Marszałka, którego kapłaństwo, jak zaznaczył, było także indywidulaną ofiarą, wyrażającą się w cierpieniu fizycznym. „Był bardzo wymagający, czasami nawet surowy, ale był też pobłażliwy i miał poczucie humoru. Rozumiał innych. Tutaj zawsze przysyłali mu neprezbieterów, by przeszli prawdziwą drogę kapłaństwa. Przykład życia i kapłaństwa ks. prałata Jan Marszałka pociągał innych. Wiedzieliśmy jak prawdziwy kapłan ma żyć” – zaakcentował.

Przed Mszą się odbyło się modlitewne czuwanie, na które złożyły się odczytane przez parafian świadectwa świadków życia ks. Marszałka, wiersze dzieci oraz relacja z wizyty kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Łodygowicach w 1968 r. z udziałem m.in. kard. Karola Wojtyły. Za dekoracje i wystrój kościoła odpowiadał wówczas parafianin Michał Kliś – dziś profesor ASP w Katowicach. Abp Janusz odwiedził także mieszczącą się w budynku dawnej plebanii izbę pamięci z pamiątkami po długoletnim proboszczu łodygowickim.

Emerytowanego nuncjusza powitali w świątyni parafianie i proboszcz łodygowickiej parafii ks. prałat Józef Zajda, który przypomniał niektóre zdarzenia z bogatego życia dyplomaty. Uroczystości zakończyła modlitwa na cmentarzu przy grobie ks. Marszałka. Odmówiono Litanię do Wszystkich Świętych, a księża odśpiewali „Salve Regina”. Na koniec w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się występ zespołu „Magurzanie”.

Abp Juliusz Janusz urodził się 17 marca 1944 r. we wsi Łyczana koło Nowego Sącza w diecezji tarnowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 19 marca 1967 r. w katedrze wawelskiej z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. Przez pewien czas pracował w parafiach swej diecezji i w Krakowie, po czym wyjechał na studia do Rzymu, gdzie m.in. kształcił się na Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowującej dyplomatów watykańskich. Od 1973 r. pracował w dyplomacji Stolicy Apostolskiej – w nuncjaturach w Tajlandii, krajach skandynawskich, RFN, Brazylii, Holandii, na Węgrzech i na Tajwanie, gdzie w latach 1992-95 kierował tą placówką jako radca-chargé d’affaires.

25 marca 1995 r. Jan Paweł II powołał go na nuncjusza apostolskiego w Rwandzie W tym samym roku, 8 maja, przyjął sakrę biskupią. W 1998 r. papież przeniósł go na podobne stanowisko do Mozambiku, a stamtąd w 2003 r. na placówkę do Budapesztu. Benedykt XVI w 2011 r. powołał go na urząd nuncjusza apostolskiego w Słowenii. Pełnił także obowiązki delegata apostolskiego w Kosowie. We wrześniu 2018 r. przeszedł na emeryturę.

Jan Marszałek urodził się 8 czerwca 1907 roku w Krzeczowie. Po maturze wstąpił w 1927 roku do krakowskiego seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1932 roku. W 1951 roku został administratorem parafii pw. śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach. 2 lata później na skutek donosu niektórych parafian, którym nie podobało się, że kapłan walczy z plagą pijaństwa, musiał opuścić wioskę. Objął parafię Biały Kościół. W 1957 roku powrócił do Łodygowic, a w 1966 roku został jej proboszczem. Z proboszczowskich obowiązków został zwolniony dopiero w 1984 roku. Z powodu choroby otrzymał zezwolenie na odprawianie Mszy św. we własnym pokoju na plebanii. Tam także zmarł 16 maja 1989 roku.

Niewielka wioska Łodygowice na Żywiecczyźnie może pochwalić się około trzydziestoma żyjącymi kapłanami, którzy się tu urodzili. Księża wywodzący się z liczącej około 7 tys. osób miejscowości w Kotlinie Żywieckiej pracują w kilku diecezjach Polski oraz za granicą. Wielu z nich przyznaje, że do dziś prawdziwą inspirację stanowi dla nich postać dawnego proboszcza łodygowickiego.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

19 Mar 2024 - wtorek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

20 Mar 2024 - środa
08:15 - 09:00
Msza św.

20 Mar 2024 - środa
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony