radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Mamy nadzieję na beatyfikację wieloletniego proboszcza z Łodygowic.

Niezwykłego duszpasterza, pełnego ducha Bożego w trudnych latach dla Kościoła w Polsce, przybliżyła konferencja naukowa poświęcona ks. prałatowi Janowi Marszałkowi, która odbyła się 9 maja 2019 r. w auli kurii biskupiej w Bielsku-Białej. Diecezja bielsko-żywiecka podjęła niedawno starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego długoletniego proboszcza parafii pw. śś. Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach.

Po raz kolejny uczestnicy konferencji, wśród których nie zabrakło świadków życia i wychowanków charyzmatycznego kapłana – świeckich i księży, uświadomili sobie, że pamięć o osobie prałata jest ciągle żywa. Przypomniano, że w latach 1957- 1990 wyświęconych zostało 32 księży pochodzących z tej podżywieckiej wioski. „To dowodzi, jak wielki wpływ na nas młodych ludzi miał ksiądz prałat. Czujemy się jak jego uczniowie. Uczył nas słowem i postawą” – przyznał jeden z uczestników sesji.

Jak wyjaśnił prowadzący sesję prof. UPJPII, ks. dr hab. Antoni Świerczek, spotkanie naukowców różnych dziedzin ma być próbą nowego odczytania przesłania, jakie po sobie zostawił zmarły 30 lat temu kapłan archidiecezji krakowskiej. Duchowny, trawestując słowa Benedykta XVI, zwrócił uwagę, że bohater sesji – wielki czciciel i apostoł Serca Pana Jezusa – był kapłanem, który pomimo tylu problemów pozostał wierny swojemu powołaniu, a całym stylem swojego duszpasterstwa odzwierciedlał Chrystusa.

Słowo wstępne wygłosił bp Roman Pindel. Hierarcha przypomniał, że ponieważ parafia w Łodygowicach znalazła się po 1992 roku w strukturach nowo wówczas powstałej jednostki administracyjnej Kościoła, ewentualny proces beatyfikacyjny byłego proboszcza tej wspólnoty powinna prowadzić właśnie diecezja bielsko-żywiecka. Biskup zapoznał słuchaczy z listą świętych i błogosławionych związanych z terenem beskidzkiej diecezji. Jednak, jak zaznaczył, we wszystkich tych przypadkach procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne prowadzone były przez inne podmioty niż diecezja bielsko-żywiecka.

Bp Pindel zwrócił uwagę na licznych świętych i kandydatów na ołtarze pochodzących z Kęt, wspomniał o ziemi cieszyńskiej, która wydała dwóch znamienitych męczenników cieszyńskich, oraz o Żywiecczyźnie, z której pochodzi męczennik-misjonarz, wyniesiony niedawno na ołtarze.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony