radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Od 1 kwietnia 2004 r. trwa całodzienna adoracja na kęckim Osiedlu.

Z inspiracji ostatnią encykliką św. Jana Pawła II poświęconą Eucharystii powstała 15 lat temu w parafii NSPJ w Kętach kaplica całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Wierni uczcili ten jubileusz całonocną adoracją z 1 na 2 kwietnia, podczas której modlitwą i śpiewem uwielbiali Boga i polecali Jego opiece młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania.

Od 1 kwietnia 2004 r. w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej obywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Dla wielu kęckich parafian to okazja nie tylko do wyciszenia się, ale także do doświadczenia szczególnej obecności Boga.

„Tu wielu znajduje siłę, pokój, radość i sens życia. Choć trudno oczywiście zmierzyć i zważyć wszystkie owoce trwającej już 15 lat adoracji eucharystycznej w naszej kaplicy” – zauważył w rozmowie proboszcz parafii ks. Jerzy Musiałek i przypomniał, że kaplica adoracji zaczęła funkcjonować rok przed śmiercią Jana Pawła II, kilka miesięcy przed ogłoszeniem w czerwcu 2004 r. przez papieża Roku eucharystycznego, który w całym Kościele katolickim trwał od października 2004 do października 2005.

Zdaniem ks. Musiałka, papież Polak zachęcając do zwrócenia uwagi na znaczenie Eucharystii w życiu wierzącego, zauważył jednocześnie, że są miejsca, w których nastąpił prawie całkowity zanik praktyki adoracji eucharystycznej. „Zjawisko to świadczy o braku wiary w realną i trwałą obecność Zbawiciela pod postaciami eucharystycznymi” – dodał kapłan, cytując pierwsze słowa papieskiej encykliki „Ecclesia de Eucharistia” z kwietnia 2003 r. – „Kościół żyje dzięki Eucharystii”.

„Każdy wierzący katolik powinien wiedzieć, że Eucharystia jest największym skarbem Kościoła. Jak jest skarb, to trzeba go docenić, trzeba z niego korzystać” – zaznaczył duchowny i przyznał, że liczba adorujących Jezusa eucharystycznego systematycznie zwiększa się na przestrzeni lat.

„Sporadycznie może się zdarzyć, że czasami nikogo nie ma. Najwięcej, kilkadziesiąt osób, przychodzi tutaj codziennie w Godzinie Miłosierdzia” – podkreślił.

Znajdujące się w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej tabernakulum w kształcie tańczącego, tak jak podczas słynnego cudu w Fatimie, słońca zaprojektował znany artysta krakowski Stefan Dousa. Tabernakulum poświęcił 1 kwietnia 2004 r. bp Tadeusz Rakoczy. Przez lata kaplica wzbogacała się o kolejne elementy wystroju. Pojawiły się wykonane w ceramice postaci Matki Bożej Fatimskiej, Dzieci Fatimskich. Zamontowano witraż przedstawiający bazylikę w Fatimie.

Specjalne grafiki dyżurów adoracyjnych stworzyło istniejące przy parafii Bractwo Bożego Miłosierdzia. Prawdziwą inspiracją do podjęcia tego dzieła były też kęckie klaryski, które w pobliskim klasztorze nieustannie adorują Najświętszy Sakrament od ponad 100 lat.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Teraz na antenie

Polecane audycje

Anielski poradnik

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2020 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony