radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

W Brennej odbyły się  XXI Zimowe Igrzyska Abstynentów. 

Specjalny list do uczestników imprezy napisał bp Tadeusz Bronakowski.

Igrzyska rozpoczęły się od koncelebrowanej Mszy św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Brennej Centrum. Liturgii przewodniczył proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Brennej ks. Czesław Szwed, a kazanie wygłosił bielsko-żywiecki duszpasterz trzeźwości ks. Piotr Leśniak.

W kazaniu duchowny nawiązał do programu duszpasterstwa trzeźwości na rok 2019: „Młodzi – trzeźwi i wolni”. Wskazał, że aby go zrealizować, należy docierać do młodego człowieka, towarzyszyć mu, rozmawiać, słuchać, a także pytać, czym żyje i czym się interesuje.

Kapłan przypomniał, że takie igrzyska jak w Brennej są skierowane do młodych ludzi. „Wasz młody wiek ma ten przywilej abstynencji od napojów alkoholowych, ponieważ alkohol wyrządza wielki szkody właśnie w wieku młodzieńczym rozwojowym” – dodał, powołując się na ostatnie badania, które dowodzą, że ok. 90 proc. piętnastolatków ma już za sobą inicjację alkoholową.

„Natomiast co trzeci piętnastoletni chłopak i co czwarta piętnastoletnia dziewczyna przyznaje się anonimowo w ankietach do upicia się – przynajmniej raz w ciągu ostatniego miesiąca” – poinformował i zaapelował o wychowanie dzieci i młodzieży w wolności od zła i w cnocie trzeźwości. „W obliczu tych danych jest to wielkim wyzwaniem: dla rodziny, szkoły, samorządów, Kościoła i Państwa. Aby owocowało – wymaga zintegrowanego wysiłku wszystkich” – skonstatował ks. Leśniak.

Sekretarz Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości o. Oskar Puszkiewicz OFM odczytał z kolei okolicznościowy list od przewodniczącego Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy KEP bp. Tadeusza Bronakowskiego. Jak zaznaczył biskup łomżyński, Zimowe Igrzyska Abstynentów w Brennej „to inicjatywa pokazująca, że można radośnie żyć bez alkoholu, wspaniale się bawić, uprawiać sport odnosząc pożytek dla ciała i dla ducha”.

Duchowny wyraził wdzięczność organizatorom za podjęcie trudu i promowanie abstynencji. Życzył także uczestnikom, by czas spędzony na stoku był dla nich „wspaniałym odpoczynkiem oraz umocnieniem na drodze praktykowania cnoty trzeźwości”.

Pełnomocnik wójta Brennej ds. rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii Renata Ciemała-Sojka poinformowała, że podczas niedzielnych zawodów na „Starym Groniu” wręczono uczestnikom poszczególnych konkurencji sportowych liczne medale.

„Wszystkie konkurencje zostały nagrodzone przez organizatorów 60 medalami i 120 dyplomami. Zostały wręczone upominki, nagrody, nagrody pocieszenia. Świętowanie i wspólna zabawa przebiegała w miłej atmosferze. Wszystko zakończyło się gorącą, regionalną potrawą tj. kapuśniakiem na czosnku niedźwiedzim. To regionalny przysmak z Brennej” – zrelacjonowała.

Tym razem dominowała młodzież i dzieci. Dorośli uczestnicy przed startem zadeklarowali czasowe lub stałe powstrzymanie się od spożywania alkoholu. Odbyły się konkurencje sportów zimowych w różnych kategoriach wiekowych.

Inicjatorem Igrzysk Abstynentów było Katolickie Towarzystwo Kulturalne (KTK) z Bielska-Białej. Powstało ono w 1992 roku i jest związane z bielską Wspólnotą Przymierza „Miasto na Górze”. Powstaniu Towarzystwa patronował m.in. nieżyjący już dominikanin o. Joachim Badeni OP. Organizacja propagując chrześcijańskie zasady współżycia międzyludzkiego i umacnianie więzi rodzinnych, promuje trzeźwy styl życia i troszczy się o aktywne formy wypoczynku.

Igrzyska zorganizowali: gmina Brenna, Grupy „AA” Bielsko-Biała, gmina Jasienica i Bielsko-Żywiecki Duszpasterz ds. Trzeźwości.

diecezja.bielsko.pl

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony