radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Ks. Mirosław Tosza prowadził lutową katechezę w Bazylice hałcnowskiej.

„W sztuce bycia dobrym nie chodzi o skuteczność mierzoną według kryteriów tego świata” – zauważył założyciel wspólnoty „Betlejem” w Jaworznie, który 19 lutego 2019 r. zaprezentował w hałcnowskiej bazylice w Bielsku-Białej katechezę pt. „O sztuce bycia dobrym – między dobrocią a naiwnością”. Laureat nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera przypomniał jednocześnie, że Jezusowy nakaz – „To wy im dajcie jeść” – skierowany jest nie do ludzi mających wszystkiego pod dostatkiem, lecz do tych, którzy sami niewiele mają.

W wykładzie kapłan diecezji sosnowieckiej przestrzegł przed stosowaniem wobec działań charytatywnych kryteriów, jakie podpowiada świat. Zachęcił natomiast do przyjęcia perspektywy, która oparta jest na Jezusowym rozumieniu dobroci. „Chodzi o perspektywę ewangeliczną, polegającą na tym, że pomysłu na dobroć szukamy u Niego. Często świat nas rozlicza z dobroci przez takie kryterium, jakim jest skuteczność. To jest jedna z pułapek, która czeka na ludzi Kościoła. Wydaje nam się, że nie będziemy naiwni wtedy, kiedy nasza dobroć będzie skuteczna i mierzalna” – zaznaczył prelegent, radząc, by ludzie Kościoła nie dali sobie narzucać miary preferowanej przez świat. Za papieżem Franciszkiem ostrzegł przed uleganiem „duchowej światowości”.

„Oczywiście to bardzo dobrze być skutecznym, roztropnym, mądrym, inteligentnym, znać się na rachunkach. Nie chodzi o to, żebyśmy tego nie robili. Być może podstawowym kryterium, jakie się pojawia w świecie jest opłacalność: jaki z tego efekt, jaka z tego korzyść?” – zauważył i wskazał zarazem na pojęcie „wyobraźni miłosierdzia”, wprowadzone przez Jana Pawła II. „W tej sztuce bycia dobrym liczy się nie tyle i nie tylko skuteczność niesionej pomocy, ale zdolność bycia bratem dla cierpiącego człowieka” – zaakcentował ks. Tosza, streszczając myśl papieża Polaka.

„Tak naprawdę nie chodzi o skuteczność mierzoną według kryteriów tego świata. Bo będziemy czasami szalenie nieskuteczni. Będziemy marnować czas, będziemy marnować pieniądze. To nam nie przyniesie żadnego efektu. Kryterium, jakie daje Pan Bóg, jest kompletnie inne od tego, jakie proponuje świat” – podkreślił założyciel wspólnoty „Betlejem”, której celem jest niesienie pomocy osobom ubogim i bezdomnym.

Duchowny przybliżył zasady funkcjonowania wspólnoty, dla której domem jest prawie od 20 lat budynek starej szkoły w Jaworznie. „Mamy zasadę, że się utrzymujemy z pracy własnych rąk i staramy się uczciwie zarobić na życie. Czy byliśmy naiwni? Czy to jest zmarnowany czas? Być może z punktu widzenia skuteczności to jest zmarnowany czas. Z punktu widzenia Boga żadne dobro, żadne słowo, żaden dobry gest, nawet jeśli nie przyniesie spektakularnego efektu, ma głęboki sens” – dodał i jeszcze raz zaapelował, by nie stawać się niewolnikami i zakładnikami optyki świata, wysuwającego na pierwszy plan kryterium skuteczności.

Jak zaznaczył prelegent, przypominając nauczanie Franciszka w tej kwestii, biedni nie mogą być traktowani tylko jako odbiorcy dobroczynności, z góry wykluczając ich jako osoby, które mogą coś wnieść do wspólnoty. „Jesteśmy powołani do wzajemności. Grzech wobec ubogich polega na tym, że nasza dobroć skierowana jest tylko w jedną stronę, gdy niczego się w zamian nie spodziewamy. Biedni posiadają klucz do serca Ewangelii. Przez nich Bóg chce nam przekazać swoje orędzie” – zwrócił uwagę kapłan i przypomniał, że pomaganie powinno być motywowane postawą Chrystusa i „Jego strategią”.

„Słuchajmy ubogich. Być może Bóg chce przez nich powiedzieć nam o wiele więcej niż nam się wydaje” – zachęcił, wskazując na konkretne postaci grzeszników i prostaczków z Ewangelii.

Spotkanie z ks. Toszą było kolejnym w ramach nowego cyklu katechez w bielskiej bazylice. Podczas zaplanowanych do czerwca tego roku wykładów prelegenci i słuchacze będą poszukiwać odpowiedzi na pytanie, co robić, aby to chrześcijańskie życie człowieka było pełne Bożego Ducha, by posiadało Jego moc, dynamizm, radość i pokój.

Ks. Mirosław Tosza w 1996 r. założył wspólnotę „Betlejem”, której celem jest niesienie pomocy osobom ubogim i bezdomnym. Dzięki jego staraniom udało się pozyskać dla wspólnoty i wyremontować budynek starej szkoły w Jaworznie, która od 2000 r. jest domem księdza i bezdomnych.

W 2016 r. kapłan zainicjował projekt „Droga pojednania”, polegający na pielgrzymowaniu do francuskiego Lisieux – miejsca życia św. Teresy od Dzieciątka Jezus – na traktorach wyposażonych w oklejone wizerunkami świętych przyczepy. Wcześniej, także z inicjatywy wspólnoty, pielgrzymowano pieszo do Rzymu i rowerami do Ziemi Świętej.

W ramach akcji Albertyński Chleb z Betlejem wspólnota „Betlejem” rozprowadzała specjalne chlebki. Zebraną dzięki temu kwotą podzieliła się z hospicjum dla dzieci w Mysłowicach. Członkowie wspólnoty przeprowadzili charytatywną akcję „Słowomiody”. Z funduszy, jakie dzięki niej zebrano, otworzono warsztaty zajęciowe dla ludzi bezdomnych.

diecezja.bielsko.pl / fot. Andrzej Rojek

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony