radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

W Światowym Dniu Chorego bp Roman Pindel modlił się z pracownikami i chorymi w Szpitalu Powiatowym im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu.

Wraz z bp. Pindlem Eucharystię koncelebrowali: ks. proboszcz Edward Mazgaj z oświęcimskiej parafii Wniebowzięcia NMP, kapelan szpitala ks. Jacek Orszulik i ks. Piotr Góra, a zgromadzeni w szpitalnej kaplicy pacjenci, ich bliscy, a także pracownicy szpitala, w modlitwie prosili o Bożą opiekę na czas choroby i cierpienia.

Za obecność i wspólną modlitwę z pacjentami i personelem tej właśnie placówki służby zdrowia dziękowała dyrektor oświęcimskiego szpitala Sabina Bigos-Jaworowska, która powitała bp. Pindla w imieniu całej szpitalnej społeczności oraz prowadzących szpital władz powiatowych, ze starostą oświęcimskim Marcinem Niedzielą na czele.

- To wielka łaska i wielki dar ze strony biskupów, którzy przychodzą do chorych. To dla nich wielka pociecha i radość - mówił ks. Mazgaj, który wcześniej sprawował posługę kapelana w szpitalach Bielska-Białej, a także w Oświęcimiu. Ze słowem podziękowania zwrócił się też do działającej przy szpitalu od lipca 2016 r. wspólnoty Modlitewnego Pogotowia Bożego Miłosierdzia, której członkowie modlą się za chorych, a szczególnie za konających. - Oby potęga tej modlitwy promieniowała - życzył ks. Mazgaj.

- Jezus przyjmujący niezawinione cierpienie jest kluczem do zrozumienia ludzkich pytań o zło, chorobę, śmierć - podkreślał w homilii bp Pindel, wskazując, że Jezus cierpi za grzech człowieka, by uwolnić go od wpływu Złego, od choroby, śmierci. - Jezus przyjmuje dobrowolnie śmierć, aby nas wyzwolić z tego wszystkiego. To jest klucz do zrozumienia, dlaczego zło, dlaczego szpital, dlaczego ktoś zostaje wyleczony, dlaczego operacja się udaje, dlaczego ktoś umiera. Tylko w świetle śmierci Jezusa Chrystusa można uzyskać odpowiedzi na pytania o sens cierpienia i umierania - nauczał biskup.

Po Eucharystii bp Pindel odwiedził chorych, którzy ze względu na stan zdrowia muszą leżeć w łóżkach i udzielił im błogosławieństwa. - Bardzo się cieszymy z odwiedzin i z tego, że odbywa się taka modlitwa za chorych. Ona jest bardzo potrzebna. Daje wielkie umocnienie i przypomina o tym, że każdy z nas powinien modlić się też za innych chorych - mówi Małgorzata Babraj, jedna z pacjentek.


Dzień Chorego w Bystrej

Pacjentów szpitala pulmonologicznego odwiedził bp Piotr Greger.

Biskup pomocniczy bielsko-żywiecki przewodniczył Mszy św. w szpitalnej kaplicy. Na zakończenie liturgii słowa udzielił sakramentu chorych. Po liturgii złożył krótką wizytę a oddziale wewnętrznym. Odwiedziny pasterskie wpisały się w obchody 27. Światowego Dnia Chorego.
W okolicznościowym kazaniu ksiądz biskup przypomniał, że miarą humanizmu i ewangelijnej dojrzałości jest to, jak traktujemy chorych i cierpiących.
- Ważne, by nie cierpienie, ale miłość miała głosy decydujący - podsumował.
Po homilii ksiądz biskup udzielił pięciu pacjentom sakramentu chorych: po stosownej modlitwie nałożył na nich ręce, a następnie namaścił olejem chorych ich czoła i dłonie.
Po Mszy św. bp Piotr Greger spotkał się z przebywającymi w szpitalu. Zamienił kilka słów z uczestnikami Mszy św., a następnie odwiedził chorych, przebywających na sąsiadującym z kaplicą oddziale internistycznym. Z każdym z pacjentów porozmawiał i udzielił indywidualnego błogosławieństwa.
Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej Śląskiej koło Bielska-Białej ma liczącą 150 lat historię lecznictwa. Jeszcze w XIX wieku powstało tutaj sanatorium dla polskich górników z Karwiny i ich rodzin. Po I wojnie światowej powstał tutaj zakład leczenia schorzeń układu oddechowego. Placówkę o charakterze sanatoryjnym a później także szpitalnym rozbudowywano. Ostatecznie kilka lat temu przekształcono ją w wojewódzkie specjalistyczne centrum medyczne, które zabezpiecza potrzeby regionu w dziedzinie chorób płuc i klatki piersiowej.
Podobnie jak we wszystkich placówkach szpitalnych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, również w Bystrej Śląskiej funkcjonuje kaplica, a duchową opiekę nad chorymi sprawuje kapelan ze wspólnoty księży salwatorianów, pracujących w miejscowej parafii.


Hospicjum świętuje Dzień Chorego

Tutaj obecność drugiego człowieka przynosi ulgę i pomaga zapomnieć o chorobie.

Podopieczni wraz z personelem zebrali się w kaplicy hospicyjnej, gdzie wspólnie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Modlitwę prowadził bp Piotr Greger, który zwracając się do społeczności hospicyjnej, zwrócił uwagę na fakt, iż samotność pogłębia cierpienie.
- Jestem świeżo po wizycie w jednym z domów opieki, do którego rodziny oddają osoby starsze i chore na krótki czas, na przykład wyjazdu. Następnie zabierają swoich bliskich do domów. Ci jednak, po kilku dniach, chcą wrócić do placówki. Mówią: cóż, że jesteśmy w swoim domu, jeśli całymi dniami jesteśmy sami; tutaj przynajmniej jest drugi człowiek - podzielił się doświadczeniem spotkania z cierpiącymi bp Gre ger. Dodał, że obecność drugiego człowieka przynosi ulgę i pomaga zapomnieć o chorobie.
Hospicjum stacjonarne działa w Bielsku-Białej już trzeci rok. Powstało i działa dzięki zaangażowaniu Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, finansowane w znacznym stopniu dzięki zbiórkom pieniężnym i akcjom społecznym, które angażują zarówno dorosłych, jak i młodzież szkolną. Placówka dysponuje ponad 20 miejscami. Hospicjum przyjmuje przede wszystkim chorych na nowotwór. Większość z nich tutaj dożywa swoich ostatnich dni. Placówka zapewnia im profesjonalną obsługę medyczną, posługę religijną oraz wyjątkową atmosferę, pełną ciepła i życzliwości. Duchową opiekę nad pacjentami sprawują księża salwatorianie. Do dyspozycji pacjentów i ich rodzin jest zawsze otwarta kaplica Bożego Miłosierdzia.

bielsko.gosc.pl
 

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony