Opowieść o pamiętniku odnalezionym w 1945 roku przez radziecką lekarkę w Auschwitz-Birkenau stanowi kanwę wystawy, którą można zobaczyć w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Ekspozycja Żydowskiego Muzeum Galicja „Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta” prezentuje wybrane fragmenty dziennika opatrzone komentarzami ekspertów, ale także gromadzi unikalne historyczne artefakty i dokumenty pochodzące z muzeów z Polski, USA, Izraela, Niemiec i Belgii.

Oświęcimska wystawa, otwarta w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach, nawiązuje do historii szkolnego zeszytu, odnalezionego w 1945 roku w wyzwolonym obozie Auschwitz-Birkenau. „Był to pamiętnik pisany przez nastoletnią Rywkę Lipszyc w łódzkim getcie między październikiem 1943 a kwietniem 1944 roku – świadectwo żydowskiej dziewczynki, która straciła rodzeństwo i rodziców, ale mimo chwil zwątpienia, nie straciła nadziei. Po ponad 60 latach od odnalezienia, pamiętnik trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie został przetłumaczony z języka polskiego i wydany w formie książki” – wyjaśniają pomysłodawcy wystawy na stronach Żydowskiego Muzeum Galicja.

Zaprezentowane na wystawie fragmenty dziennika opatrzono komentarzami historyków, lekarki, psychologa, rabinki. Zobaczyć można również unikalne historyczne artefakty i dokumenty pochodzące z muzeów z Polski, USA, Izraela, Niemiec i Belgii. „Sama idea komentarzy silnie nawiązuje do żydowskiej tradycji objaśniania i interpretowania świętych tekstów. W ten symboliczny sposób wystawa nawiązuje także do przywiązania Rywki do tradycji, w której wyrosła, do jej niezachwianej wiary w Boga i jego opiekę” – tłumaczą autorzy ekspozycji.

Archiwalne fotografie ilustrujące historię Rywki Lipszyc są autorstwa trzech najbardziej znanych fotografów getta w Łodzi: Henryka Rossa, Mendla Grossmana oraz Waltera Geneweina.

diecezja.bielsko.pl