radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Trzecią Księgę Machabejską odczytali 21 stycznia 2019 r. uczestnicy Maratonu Biblijnego w bielskiej Książnicy Beskidzkiej. Wśród lektorów byli przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. Po raz pierwszy w historii tego przedsięwzięcia ekumenicznego udział w nim wziął duchowny prawosławny.

24 lektorów – m.in. ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, prawosławny ksiądz mitrat, duchowni luterańscy, baptystka i reprezentantka judaizmu, a także prezydent, starosta, lekarz oraz przedstawiciele różnych organizacji z terenu Podbeskidzia – odczytało tym razem Trzecią Księgę Machabejską, uznawaną przez prawosławnych za natchnioną.

Lekturę Trzeciej Księgi Machabejskiej zaproponował biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. W swym poniedziałkowym wystąpieniu, poprzedzającym odczytywanie Księgi, hierarcha przypomniał, że na stulecie odzyskania niepodległości Polski ukazała się Biblia Ekumeniczna, będąca wynikiem pracy biblistów różnych wyznań. Jej brzmienie uzgodniło dziesięciu zwierzchników Kościołów i związków wyznaniowych. „Nie jest mi znane podobne osiągnięcie, nawet w krajach tak zróżnicowanych pod względem wyznaniowym, jak Niemcy, Szwajcaria Węgry, Rumunia czy Stany Zjednoczone” – zauważył.

Biskup przypomniał, że w polskiej Biblii Ekumenicznej katolicy, chrześcijanie ewangeliccy i ewangelikalni, starokatolicy czy wyznawcy judaizmu znajdą Trzecią Księgę Machabejską, którą za natchnioną uznają tylko prawosławni.

Według biskupa, wspólna lektura Trzeciej Księgi Machabejskiej może być także rodzajem otwarcia ekumenicznego i religijnego na naszych gości zza wschodniej granicy, którzy są obecni także w stolicy Podbeskidzia.

Duchowny przybliżył genezę Trzeciej Księgi Machabejskiej i zauważył, że sam jej tytuł nawiązuje do bohaterskich i żarliwych w wierze Machabeuszy, wiązanych z prześladowaniami Antiocha IV Epifanesa i z powstaniem żydowskim w latach 167-160 p.n.e.

Wśród osób uczestniczących w głośnej lekturze oprócz biskupa byli m.in.: proboszcz prawosławnej parafii w Sosnowcu ks. mitrat Sergiusz Dziewiatowski, ks. radca Waldemar Szajthauer z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, starosta powiatu bielskiego Andrzej Płonka, przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów ks. prof. Józef Budniak, przewodnicząca bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Dorota Wiewióra, proboszcz ewangelickiej parafii w Bielsku-Białej ks. Krzysztof Cienciała, dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek.

Fragment księgi odczytano także po ukraińsku. Zrobiła to Uliana Worobec, prezes Stowarzyszenia Ukraińców w Bielsku-Białej. Fragmenty Księgi czytali także: prorektor wyższej uczelni, muzyk, aktor, dziennikarka, siostra zakonna, uczeń, osoba posługująca się alfabetem Braille’a, działacze społeczni i kościelni, nauczycielka. Każdy z lektorów otrzymał na pamiątkę „chleb pojednania” – mały bochenek, pobłogosławiony przez duchownych trzech wyznań.

Ks. radca Szajthauer na koniec przypomniał, że trwający obecnie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przyjął hasło „Dąż do sprawiedliwości” (Pwt 16, 20). „Nie mamy własnej sprawiedliwości. Nie ma sprawiedliwego ani jednego, bo wszyscy zgrzeszyli, wszystkim nam brakuje Bożej chwały. Mamy sprawiedliwość z Boga. Tak, jak otrzymali ją ci, o których mówiła dzisiejsza księga: uratowani, wyzwoleni z niewoli. Tak my, wyzwoleni z grzechu, władzy szatana, śmierci, mamy sprawiedliwość z wiary w Jezusa Chrystusa. Za to chcemy dziękować Panu Bogu” – powiedział duchowny.

Spotkanie zakończyło wspólne ekumenicznie błogosławieństwo duchownych trzech wyznań.

W holu Książnicy zobaczyć można wystawę „Biblia – najważniejsza księga świata”, ukazującą przykłady pisma klinowego, papirusów, pergaminów, reprinty wiekowych edycji Biblii od czasów Gutenberga aż po obecne wydania.

Ekumeniczny i międzyreligijny Maraton Biblijny w Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej i Beskidzkie Radio Katolickie „Anioł Beskidów” zorganizowali już po raz jedenasty. Do tej pory wspólnie odczytano w całości lub fragmentach Księgi Rodzaju, Wyjścia, Koheleta, Ewangelii, Dziejów Apostolskich i Listów św. Pawła.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

28 Mar 2024 - czwartek
18:00 - 19:30
Msza św. Wieczerzy Pańskiej

29 Mar 2024 - piątek
08:15 - 09:00
Godzina Czytań i Jutrznia

29 Mar 2024 - piątek
15:00 - 18:00
Koronka do Bożego Miłosierdzia, Droga Krzyżowa i Liturgia Męki Pańskiej oraz Gorzkie Żale

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony