Patronalne święto ku czci św. Mikołaja przeżywa dziś bielska katedra.

Jeden z najstarszych kościołów w mieście został podniesiony do tej godności przez Jana Pawła II 25 marca 1992 r., wraz z ustanowieniem diecezji bielsko-żywieckiej.

Zobacz galerię zdjęć TUTAJ.

Początki kultu w tym miejscu sięgają XV wieku. Kościół przechodził burzliwe dzieje. Służył jako miejsce modlitwy katolikom, protestantom, później znów powrócił na służbę wiernym wyznania katolickiego. Wielokrotnie trawiony pożarami swój obecny wygląd uzyskał niewiele ponad sto lat temu. Jego autorem jest wiedeński architekt Leopold Bauer, który projektując fasadę i mierzącą 61 metrów wysokości wieżę wzorował się na bazylice św. Marka w Wenecji.
W katedrze od maja 1992 roku odbywa się uroczystość święceń kapłańskich. Pierwsza konsekracja biskupia miała tutaj miejsce 27 listopada 2011 r., gdy święcenia przyjął biskup pomocniczy Piotr Greger. 6 stycznia 2014 r. święcenia biskupie przyjął oraz swój ingres do katedry odprawił biskup ordynariusz Roman Pindel. Katedra jest także miejscem sprawowania Mszy Krzyżma św. w Wielki Czwartek, udzielania święceń diakonatu, przeżywania Dnia Młodzieży w Niedzielę Palmową, nabożeństw ekumenicznych w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan oraz wielu innych uroczystości o charakterze diecezjalnym. W prezbiterium kościoła św. Mikołaja znajduje się katedra - tron biskupa diecezjalnego.
Na co dzień pieczę nad katedrą i funkcjonującym przy niej duszpasterstwem sprawuje ks. proboszcz Antoni Młoczek. W ostatnim czasie uporządkowano strychy i wieżę kościoła, zainstalowano nowe oświetlenie zewnętrzne, trwają również prace przy wymianie elementów elewacji kamiennej na zewnątrz świątyni.
Zewnętrzne obchody odpustowe odbędą się w niedzielę 9 grudnia. W tym dniu Msze św. w katedrze odprawiane będą o godz.: 6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 18:30 i 20:00. W dni powszednie Msze św. odprawia się o godz.: 7:00, 8:00, 9:00 i 18:30. Ponadto do katedry warto zajrzeć w piątki - na Koronkę do Bożego Miłosierdzia o 15:00 oraz adorację - rozmowę z Jezusem o 19:00.

bielsko.gosc.pl
 

Częstograj

Polecamy muzykę

Żywieckie portrety

Krąg biblijny

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone