radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Modlitwa ekumeniczna i zasadzenie cebulek żonkili zainaugurowały 22 października 2018 r. w Bielsku-Białej 15. edycję programu „Pola Nadziei”, popularyzującego ideę opieki hospicyjnej. Początek akcji nastąpił w momencie, gdy już od 2 lat funkcjonuje pierwsze na Podbeskidziu stacjonarne hospicjum im. św. Jana Pawła II – liturgicznego patrona dnia w Kościele katolickim.

W czasie inauguracji delegacje z kilkudziesięciu szkół z Bielska-Białej, powiatów bielskiego i żywieckiego otrzymały cebulki żonkili, a zaproszeni goście zasadzili kwiaty przed hospicjum. Żonkile są symbolem nadziei i walki z cierpieniem.

Podczas ekumenicznego nabożeństwa w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej bp Piotr Greger, w nawiązaniu do czytania z Ewangelii Łukaszowej (Łk 12, 13), zwrócił uwagę, że ewangeliczny podział dóbr wymyka się spod wszelkich prawideł matematyki.

„Człowiek dzieląc – pomnaża, dając – zyskuje zarówno on, jak i osoba obdarowana. To jest metoda działania dla kolejnej edycji akcji Pola nadziei. Zachęcam do pomnażania poprzez dzielenie, i dziękuję tym wszystkim – uczniom, nauczycielom, katechetom – którzy będą przyjmować to, czym inni będą się dzielili. Niech cały wysiłek okaże się wymierną pomocą dla dalszego funkcjonowania bielskiego hospicjum św. Jana Pawła II” – wezwał.

Wspólnie z biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej modlili się inni kapłani, w tym wiceprowincjał polskiej prowincji salwatorianów ks. Karol Kulczycki. Obecny był bp senior diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego Paweł Anweiler, przedstawiciele rządu, sejmu i senatu RP, reprezentanci władz miasta, starostwa oraz różnych organizacji i instytucji.

Grażyna Chorąży, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, poinformowała, że w tym roku do programu Pola Nadziei przystąpiło 55 szkół, z Bielska-Białej, powiatu bielskiego i Skoczowa. „Wasza pomoc, drodzy uczniowie, nauczyciele, katecheci, jest bezcenna” – podziękowała, przypominając, że NFZ pokrywa tylko część kosztów działalności bielskiego hospicjum.

Podczas uroczystości każda ze szkolnych delegacji otrzymała cebulki żonkili. Obok hospicjum cebulki kwiatów zasadzili zaproszeni goście.

Udział szkół w programie „Pola Nadziei” polega na organizowaniu imprez i podejmowaniu innych działań, których celem jest zbiórka pieniędzy na hospicjum. Są to m.in. kiermasze ozdób świątecznych i drobnego rękodzieła, sprzedaż domowych wypieków, przedstawienia, koncerty, konkursy artystyczne, zbiórki w sklepach i przed kościołami, licytacje.

W ciągu ponad dwóch lat działalności bielskie hospicjum, które zatrudnia 42 osoby, przyjęło 315 pacjentów. Są oni przyjmowani do placówki bez względu na wyznanie.

Budowę bielskiego hospicjum zainicjowało Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne przy bielskiej parafii księży salwatorianów. Przedsięwzięcie jest przykładem dobrej współpracy pomiędzy Kościołami katolickim a ewangelickim.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

20 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony