radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

W 34. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności” kilkanaście fotogramów ilustrujących drogę do świętości ks. Jerzego Popiełuszki zawisło w podziemiach franciszkańskiego klasztoru w Kętach. Przygotowana przez IPN ekspozycja, opowiadająca o życiu i posłudze kapłana-męczennika, gościła miesiąc temu w Suchowoli – wiosce, w której dorastał zamordowany przez SB duchowny.

Przewodniczący kęckiego Klubu „Gazety Polskiej”, Zbigniew Kowalski – organizator wystawy, przypomniał, że swoistym owocem duchowej obecności ks. Popiełuszki w Kętach były do niedawna specjalne Msze św. w intencji ojczyzny i rychłej kanonizacji ks. Jerzego, a obecnie co sobotę we franciszkańskim kościele odmawiany jest Różaniec w intencji Ojczyzny.

„To jest to, co próbujemy wszczepić w tutejsze środowisko wspólnie z bł. ks. Jerzym” – wyjaśnił w rozmowie i przywołał wspomnienie o tragicznej śmierci kapłana w 1984 roku, gdy niektórzy mieszkańcy Kęt ułożyli specjalny kwietny krzyż, zamieniony potem w symbol z bukszpanu.

Jak zauważył Kowalski, przesłanie ks. Jerzego, słowa które wypowiadał, a teraz można usłyszeć w nagraniu podczas zwiedzania wystawy, są nadal aktualne. „Na tym polega geniusz ks. Jerzego. Słowa te na zawsze zostaną żywe i aktualne. Mam taką nadzieję” – podkreślił i zapowiedział, że wystawę można będzie obejrzeć w najbliższą niedzielę, 21 października, po każdej Mszy św. w klasztornym kościele. Ekspozycja odwiedzi 25 i 26 października także kęckie Technikum im. Mikołaja Kopernika.

Wystawa „Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności” ukazuje najważniejsze momenty życia ks. Jerzego Popiełuszki – od jego młodości poprzez działalność duszpasterską i w „Solidarności” aż po męczeńską śmierć z rąk SB. Pierwsza prezentacja wystawy miała miejsce 14 września 2017 roku w 70. urodziny męczennika za wiarę.

Autorami prezentacji, oprócz dr Katarzyny Maniewskiej, są Aleksandra Kaiper-Miszułowicz i Michał Milewczyk (projekt graficzny). Składa się ona z 14 paneli, na których umieszczono 37 fotografii.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z “Solidarnością” i robotnikami. Publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z zasadą św. Pawła: “zło dobrem zwyciężaj”, którą często przywoływał – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu. Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy, 19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW zwalczającego Kościół katolicki. Po niezwykle brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka.

Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek osób z różnych zakątków Polski i całego świata.

W zakończonym w lutym 1985 roku procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za tę zbrodnię skazano trzech oficerów MSW. Przewód sądowy nie ujawnił jednak ani wszystkich okoliczności, ani inspiratorów mordu.

W 1997 roku Kościół katolicki rozpoczął proces beatyfikacyjny księdza Popiełuszki. Beatyfikacja miała miejsce 6 czerwca 2010 r. w Warszawie. Uroczystej liturgii na stołecznym Placu Piłsudskiego, z udziałem ok. 150 tys. wiernych, przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelo Amato.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

17 Kwi 2024 - środa
08:15 - 09:00
Msza św.

17 Kwi 2024 - środa
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

18 Kwi 2024 - czwartek
08:15 - 09:00
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony