radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Liturgia eucharystyczna połączona z obrzędem poświęcenia ołtarza była kulminacyjnym momentem uroczystości jubileuszu 500-lecia parafialnej świątyni w Puńcowie na Śląsku Cieszyńskim. Gotycki kościół pw. św. Jerzego, należy do grupy najcenniejszych murowanych świątyń zachowanych w diecezji bielsko-żywieckiej.

Niedzielnej Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel, który namaścił i okadził nowy ołtarz z relikwiami św. Jana Sarkandra. W homilii duchowny zachęcił do spojrzenia na ołtarz jako na wyjątkowy znak obecności Chrystusa. Znajdujący się w centrum świątyni – na skrzyżowaniu nawy głównej z transeptem, w centrum zgromadzenia wiernych – ołtarz, jak zauważył ordynariusz, to miejsce, na którym w sposób bezkrwawy uobecnia się ofiara Jezusa Chrystusa. Biskup przypomniał, że w pierwszych dziesiątkach lat chrześcijaństwa Eucharystia sprawowana była w domach wiernych, a wyznawcy gromadzili się wokół zwykłego stołu. Zwrócił uwagę, że Sobór Watykański II przywrócił centralną pozycję ołtarza – pośród ludzi, którzy przychodzą na modlitwę.

„Z tego ołtarza otrzymujemy pokarm dający siłę do życia chrześcijańskiego i umocnienie do przeżywania wszelkich doświadczeń i trudności. Przyjmowany wspólnie pokarm nie tylko umacnia, ale jednoczy wiernych” – podkreślił duchowny.

Biskup namaścił kamienną płytę ołtarzową w pięciu miejscach krzyżmem świętym, okadził i przykrył obrusem Stół Pański. Po tych gestach, których symbolikę hierarcha wyjaśnił szczegółowo w kazaniu, w świątyni zapalono światło – symbol zmartwychwstania i pragnienie życia na zawsze z Chrystusem.

Na koniec liturgii podziękowania wyrazili parafianie i dziekan dekanatu goleszowskiego ks. Adam Drożdż, który wyliczył kolejnych proboszczów parafii, zaangażowanych w przeszłości w dzieło odnowy puńcowskiego kościoła. Obecny proboszcz ks. Dariusz Kowala przypomniał z kolei, że do owoców duchowych przygotowań przed uroczystościami jubileuszowymi zaliczyć można misje święte, powstanie kręgu rodzin Domowego Kościoła, wspólnoty „Żywego Różańca” oraz powołanie jednej z parafianek do zgromadzenia sióstr redemptorystek.

Uroczystości jubileuszowe w Puńcowie rozpoczęły się w sobotę, a wcześniej przez kolejne miesiące odbywały się Artystyczne Spotkania Modlitewne. W ramach ostatniego spotkania z tego cyklu odbyły się nieszpory łacińskie z udziałem scholi gregoriańskiej ojców benedyktynów z Tyńca. Muzykę czasów reformacyjnych wykonał ewangelicki Wyższobramski Chór Kameralny z Cieszyna, Zespół „Pro Arte et Studio” z Lędzin zaprezentował m.in. barokowe psalmy z „Completorium” Grzegorza G. Gorczyckiego.

Po niedzielnej Eucharystii odbył się jubileuszowy piknik rodzinny z występami miejscowych zespołów i orkiestry dętej OSP w Puńcowie. Przed publicznością zagrał i zaśpiewał zespół Gabi Gąsior&Holy Noiz.

Jednofilarowy, gotycki kościół parafialny św. Jerzego w Puńcowie, wzniesiony ok. 1518 r., należy do grupy najcenniejszych murowanych świątyń zachowanych w diecezji bielsko-żywieckiej. Prowadzone niedawno prace konserwatorskie były możliwe tylko dzięki ofiarom wiernych i wsparciu sponsorów. Decyzję o zmianie posadzki w prezbiterium oraz wykonaniu nowego ołtarza i ambonki podjął proboszcz wspólnie z parafinami wiosną 2016 roku. Po rozpoczęciu prac okazało się, że późnogotycki kościół parafialny skrywa niezwykłą tajemnicę. Odkryto, że żebra unikalnego sklepienia sieciowego nakrywającego prezbiterium kościoła zostały utworzone z profilowanej cegły gotyckiej tzw. kształtki. W ramach prac wykonano nowy chodnik procesyjny okalający zabytkową, średniowieczną świątynię i zakończono prace we wnętrzu prezbiterium.

diecezja.bielsko.pl

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony