radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Bp senior Adam Dyczkowski przewodniczył 23 września Eucharystii w swych rodzinnych Kętach.

Okazją do tego był jubileusz 40 lat posługi biskupiej i 60. rocznicy święceń kapłańskich. Kęczanie dziękowali także za koronację łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia, który 30 lat temu został przyozdobiony koronami.

Uroczystości odbyły się w kęckim kościele parafii św. św. Małgorzaty i Katarzyny, z którym od dzieciństwa związany jest biskup jubilat. Proboszcz ks. Zbigniew Jurasz zapewnił 85-letniego biskupa seniora zielonogórsko-gorzowskiego, że kęcka fara, od wieków nazywana „Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia”, zawsze będzie jego domem.

„Dzisiaj jesteś w swoim domu, jesteś wśród swoich. To przecież tutaj ponad 60 lat temu usłyszałeś głos Bożego wezwania, to tu przed obliczem Matki Bożej Kęckiej podejmowałeś decyzję, by zostać kapłanem. Zapewne przy Niej byłeś, gdy Jezus 40 lat temu zaprosił cię do grona następców apostołów” – podkreślił.

Podczas liturgii kaznodzieja kustosz sanktuarium św. Barbary w Strumieniu ks. Jacek Kobiałka odczytał specjalny list gratulacyjny skierowany do jubilata przez bp. Romana Pindla. „Świadectwo księdza biskupa uczy nas, że ten, kto zaufa Bogu, jest przez Niego prowadzony, a jego życie przynosi owoc. Dziękuję Bogu, że nasza diecezja wydała tak wielu dobrych pasterzy, dziękuję za osobę księdza biskupa” – napisał ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

Dziękując za życzenia, jubilat, który w swoim herbie biskupim umieścił słowa „Sursum corda” przypomniał w krótkim wspomnieniu, jak ważną postacią w jego życiu kapłańskim i biskupim był Jan Paweł II. Przyznał, że za najszczęśliwsze lata swego życia uznaje te spędzone na działalności duszpasterskiej. Były uczestnik wypraw wysokogórskich, nazywany „Harnasiem”, przywołał moment, gdy został duszpasterzem młodzieży akademickiej.

„Wspaniała to była młodzież. Lata z nią spędzone były moimi najradośniejszymi. Dla nas księży to największa radość, kiedy włączamy się w grupy i czynne życie parafialne, w troskę o świątynię” – podkreślił wzruszony jubilat, który usłyszał życzenia i otrzymał kwiaty od przedstawicieli parafii i gminy z burmistrzem na czele.

„Nadzwyczajnością biskupa jest jego zwyczajność: dobroć, pokora, otwartość, serdeczność i wierność kęckiej ziemi” – zaznaczyła jedna z parafianek kęckiej wspólnoty, przypominając, że gościnność biskupa „wzrusza i onieśmiela”.

Wśród uczestników uroczystości byli zaproszeni księża rodacy oraz kapłani z dekanatu kęckiego. Mszę z biskupem jubilatem celebrował m.in. ks. inf. Władysław Gasidło, proboszcz parafii świętej Anny w Krakowie, kustosz Grobu św. Jana z Kęt.

Bp senior Adam Dyczkowski urodził się 17 listopada 1932 r. w Kętach. Do kapłaństwa przygotowywał się w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. 23 czerwca 1957 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Bolesława Kominka. Po uzyskaniu stopnia doktora podjął wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, a także pełnił funkcję wikariusza w parafii katedralnej. 21 września 1978 r. decyzją Jana Pawła I został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji wrocławskiej. Święceń biskupich udzielił mu 26 listopada 1978 r. abp Henryk Gulbinowicz. 17 lipca 1993 r. został biskupem zielonogórsko-gorzowskim.

Biskup został uhonorowany w 2015 roku tytułem „Zasłużony dla NSZZ „Solidarność”, a w tym roku z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – „za wybitne zasługi dla społeczności lokalnej, za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce, za pracę duszpasterską”.

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony