Kilkudziesięciu księży diecezjalnych uczestniczyło 22 września w kapłańskim dniu skupienia w klasztorze sióstr serafitek w Hałcnowie. Spotkanie poprowadził dominikanin o. prof. Jarosław Kupczak. Temat spotkania nawiązywał do ostatniej książki tego teologa ciała: „Źródła sporu o Amoris laetitia”.

Profesor Kupczak w swej najnowszej publikacji przyjrzał się nie samej adhortacji, ale poprzedzającym ją dwóm sesjom Synodu Biskupów (2014–2015), poświęconym rodzinie w Kościele i świecie współczesnym. To na nich rozgorzał spór nazwany przez autora „najgorętszym od czasu zakończenia Soboru Watykańskiego II”, dotyczący zwłaszcza etyki seksualnej i „nowej wrażliwości” Kościoła.

Teolog stara się w książce odpowiedzieć na ile temperatura sporu wynikała z siły skrajnych stanowisk, na ile zaś została podgrzana przez media. Podnosi kwestię w jakim stopniu inspiracją dla toczonych dyskusji było stanowisko ojców synodu, w jakim natomiast presja kultury masowej i próba wymuszenia zmian obyczajowych.

Spotkanie w Hałcnowie rozpoczęło się modlitwą brewiarzową, a zakończyła je adoracja Najświętszego Sakramentu.

O. Jarosław Kupczak do Zakonu Kaznodziejskiego wstąpił w 1983 roku, a siedem lat później przyjął święcenia kapłańskie. Odbył studia w Waszyngtonie zakończone doktoratem. Wykłada teologię moralną w Filozoficzno-Teologicznym Kolegium Ojców Dominikanów w Krakowie i był jego rektorem. Jest kierownikiem Katedry Antropologii Teologicznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i wykładowcą. Wykłada też na rzymskich uczelniach Angelicum i Lateranum.

W 2006 roku opublikował książkę „Dar i komunia. Teologia ciała w ujęciu Jana Pawła II”, która ukazała się też w języku angielskim w Stanach Zjednoczonych. W 2014 roku wydał rozprawę naukową „Teologiczna semantyka płci”.

diecezja.bielsko.pl

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Krąg biblijny

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony