radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Około pół tysiąca osób dotarło w 407. Pieszej Pielgrzymce Żywieckiej do Jasnej Góry. W wędrówce uczestniczyły m.in. osoby niepełnosprawne ze wspólnoty „Wiara i Światło” w Żywcu oraz ze Stowarzyszenia „Dzieci Serc” w Radziechowach. Pielgrzymi na trasie pamiętali o modlitwie w intencji Ojczyzny z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz dziękowali za jubileusz 750-lecia Żywca. Na błoniach jasnogórskich pielgrzymów powitał biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. Obecny był także burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Marysia na wózku dotarła już po raz siódmy. „Jestem bardzo szczęśliwa, wokół siebie mam wiele koleżanek, wolontariuszy, którzy pomagają” – przyznała. Mama Marysi nie kryła uznania dla postawy wolontariuszy i ludzi goszczących pielgrzymów na trasie. „Nigdy te dzieci nie miałyby możliwości spać na karimatach, w śpiworach, wszyscy razem. To jest cudowne! Ja przez całą pielgrzymkę mogłam oddać się modlitwie, wyciszeniu i odpoczynku. Był to dla mnie niesamowity czas odpoczynku. Moje ręce przez te cztery dni nie musiały pchać wózka, choć to dla mnie słodki ciężar, bo do końca życia będę Bogu dziękować za to wyróżnienie, że jestem matką dziecka niepełnosprawnego, bo to dzięki niej zawdzięczam tyle dobra” – powiedział mama niepełnosprawnej Marysi.

Jak wyjaśnił ks. Tomasz Wala, przewodnik grupy żywieckiej, pielgrzymka żywiecka ma długą tradycję. Z zachowanych dokumentów historycznych wynika, że po raz pierwszy pątnicy wyszli na szlak w roku 1611. „Pierwsze zapiski, które mówią o tym, że mieszkańcy Żywca i Żywiecczyzny idą do Maryi, to jest 1611 rok. To są pierwsze zapiski zorganizowanej pielgrzymki w Dziejopisie Komonieckiego. Natomiast trzeba zauważyć, że to musiało być już trochę wcześniej, skoro 1611 rok to jest zapis o zorganizowanej pielgrzymce” – powiedział ks. Wala.

Od lat 90. ub. wieku pielgrzymkę tworzą trzy grupy pątników, które pielgrzymują na Jasną Górę różnymi drogami. Pierwsza tzw. grupa młodzieżowa wyrusza z Żywca 23 sierpnia pokonując trasę ok. 170 km w czasie 7 dni. 26 sierpnia wychodzą pątnicy z Myszkowa. Pokonują ok. 70 km wędrując szlakiem sanktuariów maryjnych przez Leśniów, św. Annę i Gidle. Trzecią grupę stanowią pielgrzymi przybywający na Jasną Górę autokarami.

W tym roku tematem przewodnim grupy żywieckiej było pytanie „Jesteś głodny?”. Natomiast grupa z Myszkowa maszerowała pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

„Od kilku lat już przeżywamy tematy związane z sakramentami, i w tym roku akurat jest sakrament Eucharystii. Ponieważ jesteśmy głodni tego pokarmu, który daje nam to życie prawdziwe tu na ziemi, to dlatego pytanie ‘Jesteś głodny?’, i na to pytanie próbowaliśmy sobie odpowiedzieć. Mieliśmy tematyczne Msze św. z kazaniem, konferencje i wieczorne nabożeństwa” – opowiedział ks. Tomasz Wala.

„Jacy są pielgrzymi z Żywiecczyzny? Wspaniali!” – podkreślił ks. Tomasz. „Pełni wiary, entuzjazmu, czasem wielkiej zadumy, również pokuty, byli tacy, którzy szli całą drogę boso” – dodał.

Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej została odprawiona Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Roman Pindel. Ordynariusz bielsko-żywiecki mówił o pielgrzymowaniu jako czasie rozpoznawania łaski od Boga i życzył, by umieć być świadkiem tego doświadczenia w codziennym życiu.

diecezja.bielsko.pl
 

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

17 Kwi 2024 - środa
08:15 - 09:00
Msza św.

17 Kwi 2024 - środa
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

18 Kwi 2024 - czwartek
08:15 - 09:00
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony