radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział 18 krakowskich kościołów i klasztorów.

Pod hasłem „Dziedzictwo sakralne Krakowa" odbędzie się 14 i 15 sierpnia kolejna edycja Nocy Cracovia Sacra, której celem jest ukazanie duchowego fenomenu dawnej stolicy Polski.

W tegorocznym programie znalazło się 13 koncertów, 11 wystaw i 2 spektakle. Cracovia Sacra to wydarzenie, dzięki któremu krakowianie i turyści mogą zapoznać się z religijnym fenomenem miasta nazywanego drugim Rzymem. Ten duchowy festiwal nie ma odpowiednika w całej Europie.

W ramach nocnego zwiedzania będzie można zajrzeć do niedostępnych na co dzień zakamarków opactwa benedyktynów w Tyńcu, klasztoru kanoników regularnych laterańskich na krakowskim Kazimierzu, klasztoru i kościoła misjonarzy z muzeum i ogrodem klasztornym, bazyliki paulinów na Skałce, grobów królewskich w katedrze na Wawelu, Sanktuarium Diecezjalnego św. Jana Bożego u bonifratrów, muzeum braci albertynów, muzeum i archiwum Bł. Angeli Truszkowskiej. Karmelici przy bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Piasku organizują warsztaty dla dorosłych i dzieci, zajęcia liturgiczne, gry rodzinne.

Uroczysta inauguracja Nocy Cracovia Sacra odbędzie się 14 sierpnia w Domu Błogosławionej Zofii Czeskiej, mieszczącym się przy ul. Szpitalnej 18 w Krakowie. W programie przewidziano zwiedzanie wystawy „Błogosławiona Zofia Czeska Założycielka Szkoły Zgromadzenia Sióstr Prezentek".

Z okazji Nocy Cracovia Sacra można odwiedzać m.in. opactwo sióstr benedyktynek w Staniątkach. Mniszki wyjątkowo zapraszają za klauzurę. Na wystawie „Skarby Benedyktynek Staniąteckich" prezentowane są m.in. starodruki z XV wieku, koronki klasztorne i relikwiarze. Można też zajrzeć na klasztorny strych. Dodatkową atrakcją będzie wieczorny koncert muzyki dawnej „I will give my love an apple", w wykonaniu hiszpańsko-norwesko-polskiego zespołu.

Ojcowie paulini na Skałce zorganizowali wystawę pt. „Święty Stanisław - Patron Polski", na której można zobaczyć m.in. figurkę wykonaną przez Franciszka Wyspiańskiego, relikwie, starodruki, piśmiennictwo, relikwiarze, obrazy i szaty liturgiczne.

Z twórczością Grupy LUMEN działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia będzie można zapoznać się w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa u ojców jezuitów. Wystawa dzieł utrzymanych w stylistyce bizantyjskiej nosi tytuł „Tradycja i świętość w obrazach odbita".

Z okazji 750-lecia śmierci bł. Salomei do projektu „Cracovia Sacra" przystąpiły w tym roku siostry klaryski. W rozmównicy klasztornej można obejrzeć dokumenty i pamiątki sakralne związane z osobą pierwszej polskiej klaryski. W święto Wniebowzięcia NMP mniszki zapraszają do dawnej Szkoły Sióstr Klarysek, gdzie odbędzie się wystawa „Jubileuszowy Rok Błogosławionej Salomei u Sióstr Klarysek". Tam dodatkowo zostaną wyeksponowane relikwiarze, Graduał, a także rekonstrukcja celi zakonnej z dawnym wyposażeniem.

Jednym z ważniejszych koncertów realizowanych w ramach tegorocznej Nocy Cracovia Sacra będzie plenerowe widowisko multimedialne „Święty z Wadowic - Jan Paweł II" - dedykowane jubileuszowi 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Odbędzie się ono na terenie Sanktuarium św. Jana Pawła II.

diecezja.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

19 Kwi 2024 - piątek
08:15 - 09:00
Msza św.

19 Kwi 2024 - piątek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

20 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony