radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Bp Roman Pindel: trudno sobie wyobrazić pielgrzymowanie bez modlitwy.

Po wejściu na Jasną Górę, przywitaniu z biskupem Romanem Pindlem, duszpasterzami bielsko-żywieckich parafii, a także najbliższymi, pielgrzymi jasnogórscy pokłonili się Czarnej Madonnie, a następnie, na Wałach Jasnogórskich uczestniczyli we Mszy św.

W imieniu ojców i braci paulinów, duszpasterzy jasnogórskich, wszystkich powitał wiceprzeor ojciec Krystian Gwioździk:

- Jesteście zmęczeni, ale szczęśliwi. Przybywacie by powierzyć i zawierzyć najlepszej Matce, a za jej pośrednictwem, Miłosiernemu Ojcu, wszystkie wasze troski i radości. Ale także ten rok, w którym obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Daje on nam też taką głęboka świadomość, że jesteśmy częścią wspólnoty, bardzo odpowiedzialnej za kolejne losy Polaków.

O. Gwioździk kontynuował: - Waszemu pielgrzymowaniu przyświecało hasło: "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym". Wyznacza ono cel, jaki trzeba nam osiągnąć, poznawać Jego dary, otrzymane w sakramencie chrztu i bierzmowania, które pozwalają nam żyć w wierze, mężnie ją wyznawać i jej bronić Niech życie Maryi i jej współpraca z działaniem Ducha Świętego, będzie dla każdego z was przykładem i zaproszeniem do naśladowania. Niech wstawiennictwo jasnogórskiej Pani przyniesie błogosławione owoce pielgrzymiego trudu - mówił o. Gwioździk.

Homilię - w nawiązaniu do przeczytanego fragmentu księgi Habakuka - biskup Pindel poświęcił modlitwie. Jak tłumaczył - to temat tak ważny, że mówimy "jaka modlitwa, takie życie". Modlitwa jest również najważniejszą częścią pielgrzymowania.

-Trudno sobie wyobrazić kogoś, kto wyrusza do jakiegoś miejsca świętego z intencjami, z prośbami i nie praktykowałby w drodze modlitwy - mówił biskup. - Owszem, są tacy, którym nie podoba się rytmiczny śpiew z gitarą w drodze. Są pielgrzymi, którzy wybiorą się w drogę, nieraz w małej grupie, bez śpiewu, bez głośnej modlitwy, ale z modlitwą w sercu: rozważając Słowo Boże i naprawdę modląc się, bo trudno sobie wyobrazić pielgrzymowanie bez modlitwy.

Biskup zachęcał pielgrzymów: - Niech w naszej modlitwie koniecznie będą kolejne elementy, które nam daje prorok Habakuk. Najpierw więc sformułowanie naszej prośby, także i po to, abyśmy odkryli dlaczego prosimy. Ale i dlatego abyśmy sobie uświadomili, jakie jest nasze wyobrażenie o Bogu: czy jest sprawiedliwy, czy jest miłosierny czy jest wybawicielem od wszystkiego, co nas poniża, co jest złe.

I druga ważna nauka Habakuka, to czuwanie, oczekiwanie i rozpoznawanie odpowiedzi Boga. - Nie można modlić się i nie czekać na to, co Bóg na to, co Bóg uczyni po naszej modlitwie - zaznaczył bp Pindel. - I wreszcie to trzecie pouczenie weźmy sobie do serca: rozpoznanie - jaka jest Boża odpowiedź na naszą prośbę, lamentację, modlitwę. Niech więc w dalszym naszym życiu po tej pielgrzymce, być może w oczekiwaniu na kolejną, na którą się wybieramy, niech będzie w nas wiara w Boga sprawiedliwego i miłosiernego, Tego, który zawsze staje po stronie człowieka, zwłaszcza tego, który potrzebuje ratunku; Boga, który zawsze zabiega o ocalenie człowieka - z choroby, z nieszczęścia, z krzywdy z grzechu, zniewolenia. W tej wierze niech będzie to, o czym mówi prorok Habakuk: wierność- że taki Bóg jest, że tak odpowiada i że tak mamy do Niego się zwracać.

bielsko.gosc.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony