radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

W 70. roku życia i 45. roku kapłaństwa zmarł ks. prof. dr hab. Józef Krętosz, teolog, historyk Kościoła i profesor nauk humanistycznych, emerytowany wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Ks. prof. Józef Krętosz urodził się 21 lutego 1949 r. w Bronowie. Ukończył studia teologiczne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie (1967-1974), zdobył licencjat z teologii w Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie (1976), magisterium z teologii na KUL (1977), doktorat (1981) i habilitacja (1997) na KUL w Lublinie z nauk teologicznych w zakresie historii kościoła i tytuł profesora z nauk humanistycznych (17 maja 2006 r.).

Był wykładowcą historii Kościoła w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie i na zamiejscowym Studium Teologicznym KUL w Katowicach. Od 1 września 2001 r. pracował jako profesor nadzwyczajny na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pełnił funkcję dyrektora Instytutu Teologicznego. Od 1 czerwca 2003 r. był kierownikiem Zakładu Teologii Pastoralnej i dziejów Duszpasterstwa.
Szczególnym przedmiotem zainteresowań naukowych ks. Józefa Krętosza była problematyka kultury łacińskiej i Kościoła katolickiego na wschodnich kresach historycznej Polski, to jest na pograniczu z kulturą bizantyjską (tzw. Ukraina Zachodnia). Napisał ponad 100 artykułów, biogramów, recenzji.

Zmarły kapłan spoczął na cmentarzu w rodzinnym Bronowie.

bielsko.gosc.pl

Udostępnij:

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony