Oazowicze z sześciu wspólnot - trzech z diecezji bielsko-żywieckiej i trzech z diecezji sosnowieckiej - spotkali się dziś na swoim wakacyjnym dnu wspólnoty w kościele św. Pawła na bielskim osiedlu Polskich Skrzydeł.

Wśród przybyłych grup były wspólnoty bielsko-żywieckie: Oaza Nowego Życia II stopnia z Czernichowa, ONŻ I stopnia z Zarzecza i Oaza Nowej Drogi II stopnia z Juszczyny. W gronie gości z diecezji sosnowieckiej była Oaza Rodzin, przeżywająca rekolekcje I stopnia w Zakrzowie, Oaza Dzieci Bożych I stopnia z Tarnawy i Oaza Nowego Życia I i II stopnia z Brennej-Leśnicy.

Oazowicze przeżywają swoje rekolekcje pod hasłem roku formacyjnego: "Młodzi w Kościele". Podczas 15-dniowych rekolekcji towarzyszą im poszczególne tajemnice Różańca. W dniu, w którym rozważają Zesłanie Ducha Świętego, na zaproszenie moderatora diecezjalnego ks. Ryszarda Piętki przyjechali do Bielska-Białej, żeby - jak apostołowie - spotkać się na dniu jedności.

Gościem oazowiczów - podobnie jak 12 lipca na dniu wspólnoty I turnusu (przeczytacie o nim TUTAJ), był biskup Piotr Greger, który niegdyś przez 20 lat prowadził rekolekcje dla rodzin Domowego Kościoła w nadbałtyckim Swarzewie.

Wspólnotowe świętowanie rozpoczęła prezentacja poszczególnych grup. Reprezentanci każdej z nich przedstawili jej emblemat, powiedzieli o tematyce rekolekcji, cała wspólnota zaśpiewała wybraną piosenkę, a jeden z uczestników - świadectwo z przeżytego czasu. Następnie razem uczestniczyli we Mszy św., Agapie, a na finał - w Godzinie Odpowiedzialności i Misji, podczas której uroczyście złożyli deklaracje Krucjaty Wyzwolenia Człowieka: zobowiązania do modlitwy i abstynencji od alkoholu w intencji tych, którzy z tym problemem sobie nie radzą.

Mszy św. wraz z księżmi opiekunami poszczególnych wspólnot oraz diecezjalnym moderatorem ks. Ryszardem Piętką i jego poprzednikiem, ks. prałatem Marciem Aleksym, przewodniczył bp Piotr Greger.

W czasie homilii biskup nawiązał do fragmentu 21 rozdziału Ewangelii według św. Jana (J 21, 1-19): - Trzynasty dzień rekolekcji, przeżywany w klimacie tajemnicy zesłania Ducha Świętego, jest czasem refleksji i zachwytu nad wspólnotą Kościoła. Fragment czytanej dziś Ewangelii ani słowem nie wspomina o Duchu Świętym (jest o nim mowa w dwóch wcześniejszych czytaniach), jest zapisem spotkania Jezusa Zmartwychwstałego z Piotrem. Przedziwny dialog, egzamin na pierwszego papieża, trzykrotne pytanie o miłość, która jest elementarną zasadą działania Kościoła - mówił biskup, zachęcając oazowiczów, by rozważyli ten fragment Ewangelii w kontekście opinii panujących o Kościele: - Wielu liczy na to, że wiara chrześcijańska zaginie w nowoczesnych strukturach społecznych. Kościół nie jest jednak wymysłem ludzkim, ale dziełem Chrystusa i Ducha Świętego, więc bramy piekielne go nie przemogą. Wcale to jednak nie znaczy, że nasze świadectwo jest bez znaczenia. W obliczu trudności wiary jest ono jeszcze ważniejsze i bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej. To jest zadanie szczególnie adresowane do tych, którzy tworzą środowisko ludzi żyjących na co dzień charyzmatem Ruchu Światło-Życie.

bielsko.gosc.pl

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Krąg biblijny

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony