Zgromadzenia zakonne pielgrzymowały do Hałcnowskiej Pani.

Zbliża się 25. rocznica koronacji łaskami słynącego wizerunku Piety Hałcnowskiej. Z tej okazji na tegoroczne czuwania, odbywające się w ostatnie piątki miesiąca, zaproszono przedstawicieli różnych wspólnot modlitewnych i grup duszpasterskich.

Na czas lipcowego czuwania modlitewnego z Matką Bożą Bolesną hałcnowska Bazylika wypełniła się różnego rodzaju krojem i barwą habitów zakonnych. Rozważania i śpiewy podczas inaugurującej czuwanie Drogi Krzyżowej prowadziły siostry serafitki. Hałcnów jest dla nich miejscem szczególnym. Tutaj bowiem miały swoją pierwszą placówkę zakonną na terenie Galicji. Tutaj również przywdziały brązowo-czarne habity; wcześniej, na terenie zaboru rosyjskiego, funkcjonowały jako gromadzenie bezhabitowe. Do dziś w Hałcnowie siostry serafitki prowadzą dom zakonny i rekolekcyjny. Modlitwę różańcową prowadziły siostry elżbietanki. Mszy św. przewodniczył franciszkanin o. Piotr Cuber, gwardian klasztoru w Harmężach. W okolicznościowym kazaniu przypomniał sylwetkę św. Maksymiliana Marii Kolbego. Czuwanie w Hałcnowie zbiegło się z 77. rocznicą pamiętnego apelu w KL Auschwitz, podczas którego o. Kolbe wystąpił z szeregu, zgłaszając się dobrowolnie na męczeńską śmierć głodową w zamian za ocalenie męża i ojca rodziny - Franciszka Gajowniczka. Rolę gospodarza lipcowego czuwania pełnił ks. prałat Stanisław Śmietana, hałcnowski rezydent, na co dzień zaangażowany w posługę duszpasterską w sanktuarium.

Na następne czuwanie, które odbędzie się w piątek 31 sierpnia, do Hałcnowa zaproszono członków Róż Żywego Różańca z całej diecezji. Wcześnie - w poniedziałek 6 sierpnia - hałcnowska Bazylika gościć będzie uczestników pieszej pielgrzymki diecezjalnej, którzy wyruszą stąd w drogę na Jasną Górę.

zobacz galerię zdjęć z czuwania TUTAJ.

bielsko.gosc.pl

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Krąg biblijny

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony