Granitowy monument stanął na bielskim cmentarzu Wojska Polskiego.

Budowę pomnika, uroczyście odsłoniętego w 75. rocznicę „Krwawej niedzieli”, sfinansowała Rada Miejska Bielska-Białej. W wydarzeniu, z udziałem przedstawicieli władz samorządowych Bielska-Białej oraz województwa śląskiego, kresowiaków i mieszkańców miasta, uczestniczył m.in. dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Andrzej Sznajder, który przypomniał, że warunkiem dobrych relacji polsko-ukraińskich jest prawda historyczna.

Monument zaprojektował Jacek Grabowski, bielszczanin urodzony w 1943 roku w Stryju na Kresach. Na dwumetrowym, granitowym pomniku o kształcie prostopadłościanu, w zagłębieniu w formie krzyża umieszczona została „okaleczona” figura Chrystusa. Krucyfiks wygląda tak, jakby zniszczył go pożar. Na monumencie widnieje inskrypcja: „W hołdzie Polakom – ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, zamordowanym przez OUN, UPA i inne formacje zbrojne ukraińskich nacjonalistów w latach 1943-1945 oraz Ukraińcom ratującym Polaków przed straszliwą śmiercią, często za cenę własnego życia”.

W latach 1942–1945 w wyniku działań ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. Kolejne kilkaset tysięcy zostało zmuszonych do wyjazdu. W akcjach odwetowych zginęło ok. 15 tys. Ukraińców. Kulminacja ludobójstwa nastąpiła w lipcu 1943 r.

W Bielsku-Białej żyje wiele osób, które były świadkami potwornych wydarzeń sprzed 75 lat lub są potomkami kresowiaków. Budowę pomnika poparło działające w mieście Stowarzyszenie Miłośników Złoczowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

diecezja.bielsko.pl

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Krąg biblijny

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony