240 uczniów szkół podstawowych i gimnazjum wystąpiło na festiwalu gospel.

Grand Prix festiwalowe jury przyznało Wiktorii Polak oraz zespołowi „Cantata” po kierunkiem Magdaleny Wodoniak-Foksińskiej z Bestwiny. Swoje umiejętności zaprezentowali soliści, zespoły i chóry z Bestwinki, Janowic, Kaniowa, Czechowic-Dziedzic i Bestwiny.

Festiwal odbył się już po raz czwarty. Zorganizowały go janowicki Zespół Szkolno-Przedszkolny i miejscowa parafia, pod patronatem dziekana wilamowickiego ks. Stanisława Morawy i wójta gminy Bestwina Artura Beniowskiego.

Na całe cztery godziny kościół św. Józefa w Janowicach wypełnił się setkami wykonawców i słuchaczy. Wielu z nich dało się ponieść żywiołowi pieśni na chwałę Pana: wstawali z miejsc, unosili ręce w modlitwie uwielbienia, wtórowali wykonawcom, zwłaszcza wówczas, gdy śpiewali znane pozostałym otwory. Niektórym z nich towarzyszyły instrumenty, inni posługiwali się nagranym wcześniej podkładem muzycznym.

- Gospel, to nie tylko piosenki. To zaśpiewana modlitwa. Dlatego staraliśmy się w pierwszym rzędzie docenić tych, którzy umiejętności wokalne potrafią połączyć z sercem wzniesionym do Boga - powiedział przewodniczący jury Piotr Mirecki, muzyk zespołu „Dzień Dobry”, kierownik chóru projektu „Fausystem”. Wraz z nim występy młodych artystów oceniali Beata Zacharko i Daniel Stanclik.

Festiwal gospel wymyśliły panie: Dorota Pollak, Barbara Nycz, Marlena Handzlik.

- Zrodził się z potrzeby ducha, chęci „rozruszania” dzieci - mówią organizatorki. - Udaje nam się w ten sposób połączyć zamiłowanie do muzyki z nauką języka angielskiego, a jednocześnie przyciągnąć młodzież do Kościoła.

- Myślę, że św. Józef, patron kościoła, czuwa nad tym pięknym dziełem - mówi janowicki proboszcz ks. Józef Walusiak, dla którego festiwal gospel jest wyjątkowym świętem radości: - Pokazuje, że w Kościele jest na nią miejsce, a muzyka może być alternatywą pożytecznego spędzenia czasu dla młodzieży.

 

Lista nagrodzonych uczestników IV Festiwalu Muzyki Gospel w Janowicach „PRaise the Lord”:

 

Ganr Prix:

- Wiktoria Polak - Bestwina

- „Cantata” - Bestwina

 

Klasy 1-3:

1. „Nutki” (Bestwinka),

2. „De-Mollki” (Czechowice-Dziedzice)

 

Klasy 4-7:

1. Trio z Bestwiny,

2. „Wiolinki” (Janowice),

3. „Crescendo” (Janowice)

 

Chóry szkoła podstawowa:

1. „Divertimento” (Kaniów)

 

Chóry i zespoły gimnazjum:

1. „Andante” (Bestwina),

2. „Presto” (Bestwinka),

3. „Angels” (Bestwinka).

 

Soliści:

1. Mateusz Pollak (Czechowice-Dziedzice),

2. Martyna Szczotka (Bestwina).

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Krąg biblijny

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony