Odpustowa Eucharystia, występ chóru z białostockiej parafii prawosławnej, wykład oraz piknik złożyły się na program jubileuszowych uroczystości 100. rocznicy konsekracji kościoła św. Jerzego w Puńcowie. Gotycka świątynia jednofilarowa, wzniesiona ok. 1518 r., należąca do grupy najcenniejszych murowanych świątyń zachowanych w diecezji bielsko-żywieckiej, została wiek temu gruntownie przebudowana i poświęcona przez biskupa wrocławskiego.

Podczas uroczystej Mszy św. 13 maja parafianie wyrażali Bogu wdzięczność za dar świątyni parafialnej, a proboszcz ks. Dariusz Kowala, w otoczeniu licznych kapłanów z całej diecezji, dziękował za dar powołania kapłańskiego w 25. rocznicę swych święceń. Przyjmował też z tej okazji życzenia od przedstawicieli parafian.

W kazaniu ks. Leszek Kostrzewa przybliżył tło historyczne czasów sprzed stu lat, gdy na Śląsku Cieszyńskim zapanowała powszechna radość z odzyskanej przez ojczyznę niepodległości, powstała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego i, jak relacjonowali świadkowie, wśród tłumów wiwatujących na rynku w Cieszynie pojawiła się tablica z napisem „Nie ma Polski bez Puńcowa”.

Kapłan przypomniał, że jeszcze przed tymi ważnymi wydarzeniami, 12 maja 1918 roku, biskup wrocławski Adolf Bertram poświęcił gruntownie wyremontowaną, staraniem ówczesnego proboszcza ks. Edwarda Linzera, świątynię w Puńcowie. Kaznodzieja wspominał kolejnych kapłanów, którzy posługiwali w puńcowskiej wspólnocie parafialnej.

„Jednak w ten dzień, który dziś przeżywamy, nie chcę sprawdzać naszej historycznej wiedzy, tego, co wiemy, o czym mieliśmy lub nie mieliśmy pojęcia. Chcę zapytać, co my z tego wszystkiego kochamy? Jak bardzo kocham swój Kościół: ten murowany, ale przede wszystkim ten żywy. W świecie, który boi się miłości, pytam się: czy kochasz swój Kościół?” – kontynuował duchowny, zwracając uwagę, że relacja miłości umożliwia najpełniejsze zrozumienie i poznanie otaczającej rzeczywistości.

Kapłan wezwał do dziękczynienia za wszystkich ludzi, którzy przyczynili się do wzrostu i upiększenia świątyni w Puńcowie, którzy służyli Bogu i Kościołowi.

Już podczas Mszy św. zaśpiewał Chór Prawosławnej Parafii św. Jerzego Zwycięzcy z Białegostoku. Duchowni z chóru wręczyli proboszczowi specjalną, pamiątkową ikonę z wizerunkiem św. Jerzego z okazji 25 lat kapłaństwa. Po południu chórzyści wykonali akatyst ku czci św. Jerzego. Wykład pt. „Sylwetki kapłanów puńcowskich minionego wieku” wygłosił Grzegorz Księżyc. Odbył się piknik rodzinny z udziałem orkiestry dętej.

Pierwsza wzmianka o Puńcowie pochodzi z 1154 roku. Nie wiadomo jednak, czy istniała wówczas na tych terenach parafia i czy był tutaj kościół. Historykom trudno ustalić datę powstania pierwszego kościoła lub kaplicy na terenie Puńcowa, choć przypuszczają, że świątynia istniała we wsi przed rokiem 1500. Murowany kościół stanął tu w 1518 roku na miejscu starego kościoła drewnianego. Fundatorem nowej świątyni był ówczesny książę cieszyński Kazimierz IV.

diecezja.bielsko.pl

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Krąg biblijny

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony