Drewniany kościół w Żabnicy, zbudowany w 1914 roku, poświęcił 6 maja podczas uroczystej Mszy św. bp Roman Pindel. Wierni wraz z ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej dziękowali za 100 lat istnienia parafii Matki Bożej Częstochowskiej.

„Dziękujemy dziś za tę drewnianą świątynię Bogu poświęconą, ale także za wszystkich budujących kiedyś, którzy byli zatroskani przez te 100 lat. Prosimy, aby ta świątynia była zawsze zachowana od pożaru, niebezpieczeństwa, zniszczenia” – powiedział w homilii biskup przed poświęceniem nowego ołtarza i odnowionego prezbiterium.

Podczas uroczystej liturgii z udziałem kapłanów z Żywiecczyzny biskup poświęcił i okadził ściany kościoła i ołtarz. W obrzędzie, wyrażającym wspólnotę Chrystusa z żyjącym Kościołem, ordynariusz namaścił olejem krzyżma świętego ołtarz i wyznaczone miejsca świątyni. Obrzęd konsekracji zwieńczyło uroczyste zapalenie światła symbolizującego Chrystusa.

Po zakończeniu uroczystości odbył się parafialny festyn na placu przykościelnym. Wystąpiły zespoły regionalne – Wierchy, Mały Haśnik, Orkiestra „Barka” – oraz dziecięce, heligoniści i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich.

Drewniany kościół w Żabnicy powstał w 1914 roku. W 1915 roku dobudowano wieżę, a cztery lata później erygowano samodzielną parafię. Drewno na budowę kościoła dostarczyli górale, mieszkańcy wsi oraz ówczesny właściciel dóbr żywieckich, arcyksiążę Karol Stefan Habsburg.

Kilkanaście lat temu świątynię gruntownie odremontowano. Kolumnowy ołtarz główny poświęcony jest Matce Bożej Częstochowskiej, a ołtarze boczne świętemu Józefowi i świętej Annie. Ołtarz wykonał w 1914 r. rzeźbiarz z Kęt, a stacje Drogi Krzyżowej zostały kupione w Wadowicach. Używane aktualnie organy pochodzą z 1966 r. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

diecezja.bielsko.pl

Nasze audycje

Krąg biblijny

Żywieckie portrety

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony