Do regularnej spowiedzi i częstego przystępowania do stołu eucharystycznego zachęcił dzieci bp Piotr Greger, który 6 maja w bielskiej parafii na os. Karpackim przewodniczył Mszy św. pierwszokomunijnej. Wśród 77 dzieci, które po raz pierwszy uczestniczyły w pełni w Eucharystii, były córki i synowie rodziców przygotowywanych do pierwszej komunii na początku lat 90. ub. wieku przez ks. Gregera – wikariusza w latach 1989-95 w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka.

W homilii hierarcha, który przyznał, że po raz pierwszy przewodniczy Mszy św. pierwszokomunijnej jako biskup, zwracając się do dzieci, zachęcił ich do regularnej – najlepiej – comiesięcznej spowiedzi. „Ja też miałem w swoim życiu dzień pierwszej komunii, chociaż wiele z tego wydarzenia nie pamiętam. Przywołując ten dzień i następne lata, zwłaszcza służby jako ministrant, dziękuję dziś Bogu za jednego z kapłanów, który wychował mnie do regularnej spowiedzi i częstej, a teraz, codziennej komunii świętej” – podkreślił.

Przypomniał, że od dziś dzieci mają możliwość przyjmowania Pana Jezusa do swego serca. „Dlatego uczestnicząc w niedzielnej i świątecznej Mszy św., przystępujcie do Komunii, zawsze jednak dbając o stan łaski uświęcającej” – zaznaczył, dedykując im słowa z dzisiejszej Ewangelii, jako motywację do „regularnego, eucharystycznego stylu życia” – „Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Trwajcie w miłości mojej!” (J 15, 9).

Biskup zauważył w kazaniu, że, jak wskazują badania statystyczne, odsetek regularnie przystępujących do komunii świętej (communicantes) wynosi w Polsce 16 proc. spośród wiernych zobowiązanych do uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. „Dlaczego taki niski procent?” – zastanawiał się biskup, wyjaśniając ten problem m.in. tym, że podczas Eucharystii człowiek jest zaproszony nie „do podziwiania, wpatrywania się, czy nawet adorowania, ale do tego, aby spożywać” – dodał i przestrzegł, by nie traktować komunii jako nagrody za dobre postępowanie. „Komunia święta nie jest żadną nagrodą za cokolwiek, to nie ta kategoria), ale jest umocnieniem naszych ludzkich słabości” – stwierdził.

Biskup Greger przez sześć lat był w przeszłości wikariuszem w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej. W tym czasie uczył i przygotował do pierwszej komunii świętej dzieci urodzone w 1983 i 1984 roku. Dziś są one w wieku 34-35 lat. Niektórzy z nich przyprowadzili w majową niedzielę do kościoła swe dzieci, by mogły przystąpić do pierwszej komunii.

Obchodzący 70. urodziny proboszcz ks. Jerzy Fryczowski przypomniał, że za czasów, gdy ks. Greger był wikariuszem rozkwitła służba liturgiczna, do której przyszły biskup zaprosił wówczas m.in. chłopców pierwszokomunijnych.

diecezja.bielsko.pl

Nasze audycje

Krąg biblijny

Żywieckie portrety

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony