radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

„Życie bez Ducha Świętego jest puste i smutne” – przekonywał koordynator Odnowy w Duchu Świętym diecezji bielsko-żywieckiej, ks. Roman Berke podczas Eucharystii inaugurującej tegoroczne czuwania modlitewne w bazylice hałcnowskiej. Pierwsze z tegorocznego cyklu spotkań, podczas którego jego uczestnicy prosili o dary Ducha Świętego dla biskupów, kapłanów i wiernych diecezji, animowały wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.

W kazaniu ks. Berke przypomniał, że Duch Święty wprowadza człowieka w głębię słowa Bożego. „Bez Niego nie zrozumiemy Pisma Świętego. Bez Niego nie dokona się żaden sakrament, który przeżywamy. Bez Niego słowa księdza w konfesjonale nie miałyby żadnego znaczenia. Bez Niego nie dokonałoby się przeistoczenie” – podkreślił i wskazał, że „życie bez Ducha Świętego jest puste”. „Bez Niego nasze życie jest puste, pełne jakiegoś niepokoju i lęku, bez Niego nie umiemy się cieszyć swoim życiem” – dodał kaznodzieja.

 

Duchowny zaznaczył, że Duch Święty objawia człowiekowi prawdę o Bogu i o nim samym. „Tak często nosimy w swym sercu i umyśle fałszywe obrazy Boga. Wynieśliśmy je z domu, w wyniku wychowania. W efekcie ten Pan Bóg w naszym życiu jest odległy. Przychodzimy do Niego tylko po to, by załatwić jakiś interes, jest urzędem, gdzie mogę wyprosić łaskę dla siebie ” – wyjaśnił i zaznaczył, że Duch Święty ukazuje Boga jako Ojca, który ma otwarte serce i z miłością przychodzi do każdego człowieka.

„Wystarczy, że otworzę serce, a Bóg w hojności swej daje mi wszystko. Ponieważ kocha swe dzieci. Duch Prawdy objawia nam prawdziwe oblicze Ojca – w Jezusie Chrystusie” – stwierdził kapłan i zachęcił, by przyzywać Ducha Świętego i zapraszać Go do swego życia, tak jak zrobiła to Maryja.

„Nie tylko mamy Go wzywać, ale przyjmować. Robimy to, kiedy przyjmujemy słowo Boga, kiedy żyjemy tym, co Bóg do nas mówi, kiedy mówimy Bogu ‘tak’. Wtedy Duch zaczyna działać w naszym życiu. Maryja jest tego najlepszym przykładem” –przekonywał i wezwał, by pozwolić Duchowi odnowić własne życie.

Kustosz hałcnowskiego sanktuarium, ks. Piotr Konieczny wyjaśnił, że tegoroczne czuwania w bazylice Nawiedzenia NMP nawiązywać będą też do przypadającej w tym roku 25. rocznicy koronacji „Piety hałcnowskiej” papieskimi koronami. Zdaniem kustosza, modlitewne czuwania stanowią duchowe przygotowanie do jubileuszu. Poszczególne spotkania poprowadzą przedstawiciele Apostolstwa Dobrej Śmierci, Straży Honorowej Serca Pana Jezusa, członkowie wspólnot zakonnych, Róż Różańcowych, Akcji Katolickiej i Domowego Kościoła.

Czuwanie piątkowe rozpoczęło się od uroczystego odsłonięcia Cudownej Piety Hałcnowskiej. Po Drodze Krzyżowej wokół kościoła, wystawieniu Najświętszego Sakramentu, modlitwie różańcowej i Mszy św. koncelebrowanej, odbył się Apel Jasnogórski i nastąpiło zasłonięcie Figury Matki Bożej Bolesnej.

Nabożeństwo transmitowało radio „Anioł Beskidów”. Przed bazyliką wolontariusze zbierali datki na wsparcie działalności ewangelizacyjnej rozgłośni.

Czuwania modlitewne w sanktuarium odbywają się siedem razy w roku – w każdy ostatni piątek miesiąca od kwietnia do października.

Początki kultu maryjnego w Hałcnowie datowane są na początek XVIII w. Pierwsze historyczne wzmianki o figurze Matki Bożej Bolesnej pochodzą z 1764 r. Kronikarz wspomina, że na ogromnym dębie przytwierdzona była duża figura Matki Boskiej, trzymającej na rękach umęczone ciało swego Syna. Wkrótce wybudowano kapliczkę i umieszczono w niej figurę Matki Bolesnej, następnie zaś, po ukończeniu budowy kościoła, przeniesiono cudowną figurę do głównego ołtarza świątyni.

Biskup krakowski Anatol Nowak ozdobił w 1926 roku figurę złoconymi koronami. W 1936 roku, po kradzieży koron, ks. prałat Stefan Mazanek, kanclerz krakowskiej kurii dokonał rekoronacji „Piety hałcnowskiej”. W czasie II wojny światowej, 4 lutego 1945 roku, Pieta wraz z całym barokowym kościołem spłonęła. Po odbudowaniu świątyni wprowadzono nową figurę nieznanego autora. Matka Bolesna od tej pory okryta jest ciemnogranatowym płaszczem.

26 września 1993 roku, w pierwszym roku od powstania diecezji bielsko-żywieckiej, kard. Franciszek Macharski, bp Tadeusz Rakoczy, abp Stanisław Nowak i ówczesny proboszcz parafii ks. Andrzej Olszowski koronowali figurę koronami papieskimi.

Od 1999 roku odsłanianiu Cudownej Figury Matki Bożej Bolesnej w hałcnowkim sanktuarium towarzyszy melodia skomponowana przez beskidzkich muzyków Józefa Brodę i Janusza Kohuta.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

20 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony