Zbieramy materiały o historii Komorowic. Mamy zdjęcie z wizyty kard. Wojtyły (1974 r.) w kościele, z którego transmituje modlitwy nasze radio.

Członkowie Stowarzyszenia Komorowice zaprosili mieszkańców Komorowic do podzielenia się zdjęciami, dokumentami i opowieściami, które są w ich posiadaniu. Materiały mają posłużyć do stworzenia archiwum, bazy danych wiedzy o Komorowicach, a w przyszłości – do powstania monografii Komorowic - osiedla Bielska-Białej, w którym siedzibę ma nasze radio Anioł Beskidów.

Zdaniem organizatorów, akcja, którą zorganizowano 25 lutego, spełniła swoje zadanie. W jej rezultacie stowarzyszenie pozyskało około 20 dokumentów oraz prawie 200 zdjęć.

„Najstarszy pozyskany dokument, to poświadczenie spłaty długu z 1820 roku oraz akt kupna ziemi przez jedną z komorowickich rodzin z 1821 roku” – wyjaśnił Roman Szabla, prezes stowarzyszenia. „Dokumenty są sporządzone na papierze czerpanym, a w miejscu podpisu kupującego znajdują się trzy krzyżyki – przyjęty sposób podpisywania się przez osoby niepiśmienne” – dodał.

Jednymi z najciekawszych zdjęć, to widok z okna współczesnej siedziby Rady Osiedla, na plac oraz ulicą Olimpijską, kiedy to na placu pasą się krowy oraz widok na plac i Dom Ludowy, przed którym parkują autobusy – popularne „ogórki”.  Pozyskano także zdjęcie z wizyty kard. Karola Wojtyły w komorowickim kościele w 1974 roku.

Organizatorzy zapewniają, że akcja archiwizacji będzie w przyszłości kontynuowana.

diecezja.bielsko.pl

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Krąg biblijny

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony