Nowenna ma być najlepszym duchowym przygotowaniem do jubileuszowego wydarzenia.

O obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przypomniał w odczytanej 4 lutego w świątyniach diecezji bielsko-żywieckiej specjalnej zachęcie dla wiernych. Nowenna, odprawiana we wszystkich kościołach parafialnych, będzie, zdaniem ordynariusza, najlepszym duchowym przygotowaniem do jubileuszowego wydarzenia.

„W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Pragniemy włączyć się w to świętowanie przez modlitwę w naszych świątyniach. Dlatego też proszę, by we wszystkich naszych kościołach wprowadzić nowennę miesięcy przed 11 listopada 2018 roku” – napisał bp Pindel, przesyłając, jako pomoc do prowadzonych modlitw, konkretne propozycje rozważań, opracowane w kurialnych wydziałach duszpasterstwa oraz katechetycznym.

Nowenna będzie odprawiana w kolejne miesiące od lutego do października 2018 roku w 11. dzień każdego miesiąca lub jedną z niedziel albo też w inny dzień, który upamiętnia ważne wydarzenie historyczne w Polsce lub parafii.

Każdy dzień nowenny będzie miał swój temat, patrona oraz myśl do homilii. Wśród proponowanych tematów są m.in.: „Chrześcijaństwo u źródeł polskiej państwowości” z patronem św. Wojciechem, „Wolność wewnętrzna gwarantem wolności zewnętrznej” z patronem bł. Honoratem Koźmińskim, „Służyć Bogu i narodowi” z patronką św. Jadwigą Królową, „Maryja Królową Polski” z patronem św. Józefem Bilczewskim, „Wierność Bogu – wierność Kościołowi – wierność Ojczyźnie” z patronem św. Andrzejem Bobolą, „Polska woła o ludzi sumienia (Jan Paweł II)” z patronem bł. ks. Jerzym Popiełuszko, „Trzeźwość zadaniem na każdy czas” z patronem bł. Bronisławem Markiewiczem, „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” (Jan Zamoyski)” z patronką św. Urszulą Ledóchowską, „Wady i zalety Polaków, czyli praca nad charakterem” z patronem św. Rafałem Kalinowskim.

diecezja.bielsko.pl

Nasze audycje

Krąg biblijny

Żywieckie portrety

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony