Św. Jan Bosko opiekuje się miastem, w którym nigdy nie był.

Ale za to 120 lat temu przyjechali tutaj jego duchowi synowie, by otworzyć pierwszą na ziemiach polskich placówkę salezjanów. Ośrodek, utworzony w naprawionych i rozbudowanych ruinach podominikańskiego klasztoru stał się matką kolejnych placówek salezjańskich w kraju. Dziś w kraju pracuje 980 salezjanów, którzy prowadzą 300 różnorodnych placówek i dzieł, ukierunkowanych głównie na edukację i wychowanie młodzieży. Tylko w diecezji bielsko-żywieckiej, oprócz Oświęcimia, salezjanie pracują również w Szczyrku, Przyłękowie i w Wiśle.
 
Asumptem do starań o patronat św. Jana Bosko nad Oświęcimiem była wizyta w mieście jego relikwii. Ich peregrynację zainaugurował w 2009 roku salezjanin, kard. Tarcisio Bertone, dla uczczenia przypadającego w 2015 roku dwustulecie urodzin świętego. Relikwie odwiedziły ponad 120 krajów, w których pracują salezjanie. W 2013 roku dotarły do Polski. W połowie sierpnia gościły w Oświęcimiu. Przy tej okazji bp Tadeusz Rakoczy przekazał uczestnikom wspólnej modlitwy dekret, ustanawiający św. Jana Bosko patronem miasta:
 
- Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów mocą pełnomocnictwa, udzielonego przez papieża Franciszka, po rozważeniu przedstawionych racji, przyjmuje prośby i zatwierdza św. Jana Bosko, kapłana, na patrona u Boga dla miasta Oświęcim, z wszystkimi przywilejami, zarówno prawnymi, jak i liturgicznymi - mówi dokument.
 
Te szczególne przywileje prawne i liturgiczne oznaczają, że w ostatnim dniu stycznia św. Jana Bosko we wszystkich kościołach Oświęcimia wspomina się w randze uroczystości: podczas Mszy św. odmawia się „Chwała” oraz „Wierzę”, a liturgia słowa obejmuje dwie lekcje, poprzedzające Ewangelię. Ponadto w tym dniu w kościołach miasta można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Zewnętrzna uroczystość odpustowa ku czci św. Jana Bosko odbędzie się w sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu w niedzielę 4 lutego (Msze św. o 6.00, 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i 18.30).
 
bielsko.gosc.pl

Nasze audycje

Krąg biblijny

Żywieckie portrety

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony